V době krize přistupují lidé snáze na práci načerno

Tisíce kontrol a pokuty za 28 milionů korun jsou výsledkem práce inspekce, která na jihu Čech a na Vysočině prověřovala firmy, zda u nich někdo nepracuje takzvaně na černo. Nejvíce zaměstnanců nelegálně pracuje v pohostinství, stavebnictví a také třeba v lese.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na dobrovolné brigádě v Čachrově

Na dobrovolné brigádě v Čachrově | Foto: Salesiáni Dona Bosca v Plzni

Varovným příkladem může být skupina cizinců, kteří se nechali najmout na vysazování lesa. Pracovali totiž jen s turistickým vízem.

„Zaměstnavatel zaměstnával cizince, kteří byli v republice coby turisté a přitom si přivydělávali prací na další pobyt,“ říká Jan Rosický z českobudějovického inspektorátu práce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Martina Pokorného o práci načerno v Ranním Radiožurnálu

„Po vykonání práce můžou dospět do situace, kdy zaměstnavatel, respektive ten, co jim tu práci zadává, řekne, že v podstatě pro něj žádnou práci nevykonávali a oni nemají žádný smluvní vztah, na základě kterého by mohli zaplacení vymáhat,“ doplnil.

Jen v jižních Čechách a na Vysočině udělili přitom inspektoři pokuty za 28 milionů korun. Číslo ještě ale není konečné, bude záležet také na tom, jak dopadnou správní řízení v jednotlivých případech.

Martin Pokorný, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme