V Dobroníně budou řešit pohřbení Němců z roku 1945

Zastupitelé Dobronína na Jihlavsku budou opět jednat o náhrobku Němců, jejichž ostatky byly nalezeny na území obce. Na stole mají žádost, kterou jménem pozůstalých na obec zaslal jeden z odsunutých dobronínských rodáků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dobronín

Dobronín | Foto: Pavel Polák

„Zastupitelstvo bude samozřejmě diskutovat, že když je to náhrobní deska, je tam hrob, že by tam měly být identifikované ostatky. Na náhrobní desce by se měla objevit jména těch, kteří tam jsou pohřbeni, případně by tam mělo být napsáno ‚plus ostatky dvou, kteří nebyli identifikováni‘. Německá strana tam chce mít uvedená jména lidí, kteří jsou pohřbeni v Polné nebo někde jinde,“ informuje starosta Dobronína Jiří Vlach.

Možnost umístit pomník přímo na Budínce, kde byl nalezen masový hrob, už podle něho nepřichází v úvahu. „Já osobně jsem byl zastáncem referenda, protože to by nejlépe vyjádřilo postoj místních lidí k této věci,“ tvrdí.

Nejméně třináct obětí tragédie z května roku 1945 vyzvedli archeologové z masového hrobu před sedmi měsíci. Od té doby se jednalo o podobě pomníku. Podle zákona o pohřebnictví by měly pozůstatky nalezené na území obce zůstat na místním hřbitově.

Lucie Maňourová, Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme