V Dobroníně rozhodli o pomníku německým obětem poválečných událostí

V Dobroníně na Jihlavsku po dlouhých týdnech rozhodli o pomníku německým obětem tamní poválečné tragédie. O vybudování náhrobní desky údajně brutálně ubitým Němcům v květnu roku 1945 v lokalitě Budínka požádal představitele obce jménem pozůstalých dobronínský rodák odsunutý do Německa Johann Niebler. V bouřlivé atmosféře se nakonec zastupitelé vpodvečer shodli na tom, že náhrobek na místním hřbitově bude a ponese jména těch, jejichž ostatky budou v hrobě uloženy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dobronín

Dobronín | Foto: Pavel Polák

Zástupce německé strany Johann Niebler představitele obce žádal, aby na náhrobní desce vysoké jeden metr byla vyryta jména všech Němců, kteří v poválečných letech zemřeli nejenom na Budínce, ale také v blízkém okolí, například okolo Polné nebo jinde na Jihlavsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání zastupitelů Dobronína sledovala redaktorka Hana Mikulincová

Zastupitelé se ovšem shodli devíti hlasy ku čtyřem na druhé variantě, a sice, že náhrobek ponese pouze jména obětí nalezených v lokalitě Budínka. Po dlouhých týdnech se tak konečně dobrali k závěru. V minulých týdnech už zastupitelé shodili se stolu návrh na vybudování žulového kříže vysokého 1,4 metru a padl také návrh na to, umístit pomník přímo poblíž masového hrobu, ze kterého antropologové před 7 měsíci vyzvedli kosterní pozůstatky minimálně 13 lidí.

Ty jsou stále předmětem zkoumání odborníků z Kriminalistického ústavu v Praze; první výsledky zkoumání DNA profilu by měly být známy do konce března. S umístěním pomníku se rozhodně do té doby počká. Od loňského září případ řeší i policisté, a to jako podezření z vraždy. Nemají už ale pravděpodobně žádného svědka události, poslední totiž zemřel minulý měsíc.

Jednání zastupitelů Dobronína provázela bouřlivá atmosféra. Jeden z místních obyvatel začal hlasitě napadat starostu obce Jiřího Vlacha, opakovaně mu vyčítal příslušnost ke komunistické straně. Do toho se přidala řada místních, kteří začali na sebe pokřikovat a vzájemně se napadat. Starostovi také někteří vyčítali, že jednání o pomníku Němcům neustále protahuje.

Marika Táborská, Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme