V Dolní Rožínce se staví obří zásobník zemního plynu

V uranových dolech v Dolní Rožínce se úspěšně rozjíždí stavba obřího zásobníku zemního plynu. V hloubce přesahující jeden kilometr horníci razí první metry chodeb, do kterých Česká plynárenská cennou komoditu napustí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Zollverein | Foto: Jiří Hošek

Stavba zásobníku plynu začíná v hloubce 1050 metrů, kam se horníci řítí rychlostí osm metrů za vteřinu. Jejich práce jde zatím pomalu. Za směnu se posunou jen o desítky centimetrů.

„Metr osmdesát je záběrka. Nejdřív se to navrtá, naláduje, odpálí a vybagruje,“ popisuje proceduru jeden z horníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž ze stavby zásobníku zemního plynu v Dolní Rožínce připravil pro Odpolední Radiožurnál Daniel Burda

Vzhledem k tomu, že je třeba vyrazit až dvě stě kilometrů chodeb, vypadají práce nekonečně. Zatím jde ale pouze o přípravy, které přinášejí pozitivní výsledky. Z prvních padesáti metrů chodby je jasné, že hornina je kvalitní a sto osmdesát milionů kubíků zemního plynu udrží.

„Po několika týdnech se dá říct, že očekávání, která jsme měli, se naplnila. Jsme velmi spokojeni,“ pochvaloval si spolumajitel České plynárenské Ladislav Dráb.

Podobně mluvil i ředitel státního podniku Diamo, který bude spolu s Metrostavem zajišťovat, Jiří Jež:

„Máme jasno, do jakého masivu jdeme. Musíme udělat dalších třicet metrů, momentálně máme hotovo padesát metrů. Pak provedeme kilometr a půl dlouhou průzkumnou štolu. Odvrtáme vějířové vrty, abychom ověřili masiv a našli nejvhodnější místo pro umístění tohoto zásobníku.“

Bude třeba najmout stovky nových horníků

Průzkumné práce mají probíhat dva roky. Potom začne ražba, která dá na šest let práci stovkám horníků. Přibírat se budou zvenčí, protože uranové doly našly další zásoby.

„Podle všeho to tak vypadá, protože jsme předpokládali, že budeme ty dva roky těžit. V současné době máme přírůstky zásob, takže určitě těžba potrvá déle a my najmeme určitý počet zaměstnanců,“ řekl vedoucí projektu. Jiří Jež upřesnil, že práci najde šest až sedm stovek nových horníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel státního podniku Diamo Jiří Jež mluvil o zásobníku na zemní plyn ve Stalo se dnes

Podzemní zásobník plynu je pro Českou republiku i celou střední Evropu strategickou stavbou. Pomůže zlepšit bezpečnost a stabilitu sítě, protože dokáže operativně dostat tlak do potrubí.

„Drtivá většina zásobníků je v přírodních podmínkách. Problém je, že téměř šedesát procent plynu, který se do země natlačí, tam zůstane. Obrátky mezi vtláčením a čerpáním musí být v několika dnech někdy i týdnech. Tento zásobník je unikátní v tom, že během dvaceti minut se dá změnit otáčení plynu z vtláčení na čerpání. Kdyby došlo k rychlému přerušení dodávek do České republiky, pro první dny by byl tento zásobník nenahraditelný,“ vysvětlil Jež.

Výstavba zásobníku bude stát asi devět miliard korun. Peníze na něj jsou ze severní Ameriky.

„Investor tvrdí, že návratnost je velice krátká v řádu několika let,“ dodal Jež.

Daniel Burda, Václav Rojík, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme