V Domašíně na Benešovsku dostavují novou kanalizaci a vodovod

Lidé z Domašína na Benešovsku už brzy nebudou muset řešit vyvážení plných jímek a malý tlak vody. Ve městě se právě dokončuje stavba kanalizace a veřejného vodovodu. Zbývá už jen pokládka nového povrchu na silnicích, kvůli které se na týden uzavřelo centrum města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budování kanalizace /ilustrační foto/ | Foto: Jana Huzilová

Přeplněné jímky, které prý někdy přetékají do místního potoka, malý tlak vody ve vyšších patrech domů, takové problémy trápí Domašín. Brzy ale skončí.

„Projekt se týkal kompletní výstavby kanalizace a vodovodu v Domašíně. Týkalo se to také přivaděče ze Želivky. Stavba to bylo obrovská, přes 150 milionů korun,“ říká starosta Luděk Jeništa, starosta Vlašimi, pod kterou Domašín spadá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak probíhá stavba kanalizace a co ještě Domašín čeká, zjišťovala na místě redaktorka ČRo Věra Hájková.

Vše, co má být v zemi, tam už je. Nyní už zbývá jen položit na silnici nový povrch. Právě kvůli tomu se náměstí na týden zavírá a řidiče směřující z Vlašimi do Benešova a obráceně čekají objížďky.

Ani po dokončení stavby ovšem v Domašíně pracovní ruch neustane. Město se totiž pustí do rekonstrukce náměstí, chce mimo jiné dokácet staré lípy a nahradit je novou výsadbou.

O kácení lip se uvažovalo už před sedmi lety. „Veřejné mínění bylo trošku jiného názoru, tak se od tohoto záměru ustoupilo a zvolila se varianta, kdy třetina stromů půjde pryč, vysadí se nové stromy, a dvě třetiny počkají, až dorostou nové stromy,“ vysvětluje Marek Lempochner z vlašimského svazu ochránců přírody.

Jenže dnes už lidé spíše žádají pokácení lip. Sami totiž vidí, že jsou opravdu nebezpečné. Při nedávných bouřkách jeden strom spadl a z dalších se ulámaly větve. Stromy tedy půjdou k zemi a nahradí je nové lípy.

Věra Hájková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme