V Domažlicích byly tradiční Chodské slavnosti a ČRo Plzeň byl u toho

Tradiční Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť se o tomto víkendu konaly už po padesáté šesté. Svátek Chodů navštívil i prezident Václav Klaus, který si z Domažlic odvezl na památku stylový chodský hudební nástroj vozembouch. Václav Klaus pozdravil návštěvníky slavností v živém vysílání Českého rozhlasu Plzeň, který se letos vrátil k někdejší tradici přenosů z největšího českého svátku folkloru. Na pódiu se vystřídala řada kapel a zajímavých hostů, například autorka libreta k oratoriu O Markétě Marta Skarlandtová, otec a syn Konrádyovi a mnozí další.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chodské slavnost navštívil prezident republiky Václav Klaus, který v přímém přenosu pozdravil i posluchače ČRo Plzeň | Foto: ČRo Plzeň

Prezident přiznal, že v Domažlicích navštěvuje také příbuzné a pochválil Domažlice a Chodsko jako region, kde se stále daří udržovat staré lidové zvyky včetně hudby. Z domažlické radnice si prezident odnesl vozembouch, který nechali místní přímo pro něj vyrobit na zakázku. Jeho sbírka lidových nástrojů se tak velmi výrazně rozrostla. Už kdysi totiž v Domažlicích dostal famfrnoch - lidový rytmický hudební nástroj tvořený hliněnou nádobou s napnutou kůží, jejímž středem jsou provlečeny žíně. Loni to byly dudy. K tomu mu radní přidali ještě CD se skladbou nahranou místními muzikanty a nazvanou Prezidentská polka.

Letošní Chodské slavnosti, které uvítaly přes 30 souborů, byly ve znamení oratoria O Markétě. Libreto k chodskému muzikálu napsala Marta Skarlandtová, hudbu složil Josef Kuneš.


Ke slavnostem i letos patřil jarmark ale také jejich duchovní část. Tradicí, která byla oživena do původní podoby po roce 1989, je Vavřinecká pouť. K ní opět patřila mše Na Vavřinečku, které se zúčastnily stovky lidí.

Směna ČRo Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme