V domově na terezínské Krétě pomáhají klientům s Alzheimerovou nemocí poníci

Lidé z domova pro seniory v Terezíně na Litoměřicku mají možnost si užít netradiční terapii. V tamním domově na Krétě se specializují na pomoc lidem s Alzheimerovou chorobou. Vedle různých rehabilitací a činností na procvičení mozku, si klienti mohou vyzkoušet i hipoterapii. Jde o jediné místo republice, kde pacientům pomáhají malí poníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klienti terezínského domova na Krétě si přítomnost poníků pochvalují | Foto: Jan Bachorík | Zdroj: Český rozhlas

Bohumila Rosenkrancová vychází z domova pro seniory na terezínské Krétě na procházky k poníkům každý den.

„Nedávno nebyl venku ani jeden, tak jsem zamlaskala a přišli všichni čtyři,“ říká klientka, která si oblíbila zejména poníka se jménem Grant. „Je šikovný, roztomilý a nechá se pohladit,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přínos poníků pro klienty v terezínském domově na Krétě zjišťoval Jan Bachorík

U poníků visí cedule, která zakazuje krmení poníků. „Je tady, aby jim nedal někdo něco sladkého. To víte, třeba tvrdý chleba nebo jablko jim někdy dám,“ prozrazuje Bohumila Rosenkrancová.

Klienti se navíc mohou zapojit i do kartáčování a hřebelcování, čímž odbourají strach a obavy ze zvířete. Vedle toho je výhodou, že klienti musí za zvířaty dojít.

„Ke stájím se sami dostávají pomocí chodítka. Do budoucna chceme, aby to mělo vliv i na okolí. Nebráníme se tomu, aby se třeba školy nebo školky přišly na koníky podívat. Poté by děti rovnou mohly navštívit naše klienty a popovídat si s nimi,“ říká pracovnice domova pro seniory na terezínské Krétě Lenka Konečná, která také pozoruje reakce klientů na poníky.

„Když k nim poníci přijdou, tak jim to navodí úsměv, ale občas se nám i klienti rozpláčou. Ale spíše štěstím, protože většina z nich měla nějaké zvířátko doma,“ podotýká Lenka Konečná.

Klienti potvrzují, že je přítomnost poníků vytrhává z každodenních starostí. „Máme radost, když sedíme venku a oni projdou kolem. Každý je pohladí a dá jim nějakou dobrůtku,“ říká o svých nových společnících u domova pro seniory na Krétě Bohumila Rosenkrancová.

Klienti se mohou zapojit i do kartáčování a hřebelcování koníků | Foto: Jan Bachorík

Jan Bachorík, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme