V Dubé opravili skalní sklepy, dál tak mohou sloužit k uchovávání potravin

Pětapadesát historických sklepů opravili v Dubé na Českolipsku. Vznikly v devatenáctém století a jsou vytesané do pískovcových skal. Odborníci museli například zlikvidovat kořeny stromů, které do nich prorůstaly. Kulturní památka žije dál svým životem. Některé sklepy sice zůstávají prázdné, jiné ale město pronajímá. Stejně jako v minulosti slouží k uchovávání potravin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skalní sklep v Dubé | Foto: Tomáš Mařas

„Dva sklepy mám přímo v domě, protože máme dům nalepený na skále. Jsou vlhké, ale na uskladnění brambor a jablek jsou dobré," říká Irena Žalovičová.

„V domě slouží jako spižírna a jeden sklep je zazděný. Jsme tu deset let a ještě jsme neměli odvahu to otevřít. Třeba tam je nějaká chodba. Nevíme, proč je zazděný," dodává.

Sklepy v pískovcových skalách umístěné v domech ale nejsou součástí pětapadesáti sklepů, které jsou kulturní památkou. To jsou pouze ty veřejně přístupné a v majetku města. V Sadové ulici je takových sklepů rovných čtyřicet v řadě.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Dubé postupně opravili více než padesát historických skalních sklepů. Dál slouží k uchovávání potravin. Více v reportáži Tomáše Mařase

„Těch prvních osm je v takovém stavu, že nepotřebují péči, šest zadních také ne. Ty mezi nimi se snažíme opravit a dát dohromady. Jejich základní funkcí bylo uskladnění ovoce a zeleniny. V té řadě je i sklep, který sloužil k ustájení hospodářských zvířat. Má číslo devatenáct. Ten ale neuvidíte, protože je v pronájmu,“ vysvětluje investiční technik města Petr Kmínek.

I další sklepy město pronajímá a podle Kmínka je k tomu dobrý důvod. „Obnova sklepních portálů znamenala jakousi záchranu, ale určitě ne to, že bychom z toho dělali muzeum, mrtvé místo na ukázku. Chceme, aby to dál žilo. Památky, jestli mají přežít, tak musí také žít."

Řada skalních sklepů v Sadové ulici v Dubé | Foto: Tomáš Mařas

Některé sklepy jsou tři metry hluboké, jiné jdou do hloubky až devíti metrů. Dále se dělí podle prostoru – jsou buď jednoprostorové, nebo mohou být členěné do více prostor.

Interiér skalního sklepu v Dubé | Foto: Tomáš Mařas

Sklep má ve stěnách vytesané jakési šterbiny, které možná sloužily k položení trámů. Může to mít souvislost s ustájením zvířat, přesný význam si ale Petr Kmínek netroufá odhadnout.

Interiér skalního sklepu v Dubé | Foto: Tomáš Mařas

Nad sklepy je svah, na kterém rostou keře a stromy. Jejich kořeny pak vrostly do portálů. I s tím si muselo město poradit.

„Kořeny jsme opatrně vytrhali, naočkovala se tam jakási houba, která by měla i pařez časem biologicky zlikvidovat. Odříznout pařez by bylo riskantní. Mohlo by to staticky porušit chybějící materiál."

Nově opravené portály skalních sklepů jsou natřené vápnem. Dodrží se tak historická tradice.

Interiér skalního sklepu v Dubé | Foto: Tomáš Mařas

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme