V Dukovanech procvičí, co dělat při hrozbě exploze reaktoru

V Jaderné elektrárně Dukovany si technici vyzkouší jak zabránit blackoutu. Půjde o podobnou situaci, která nastala v japonské Fukušimě. Elektrárna je odstavena od vnějšího zdroje elektřiny, chladicí čerpadla s kapalinou nepracují a reaktor se přehřívá. Svým rozsahem jde o největší a zároveň nejnáročnější cvičení, které kdy v Dukovanech proběhlo. Odpoledne po 12. hodině budou ve speciálních autech vyrážet skupinky odborníků i mimo areál přímo do terénu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Dukovany | Foto: Petr Zettner

V Dukovanech jsou narozdíl od Fukušimy na podobnou situaci mnohem lépe připraveni a tvrdí, že mají více možností, jak elektrárnu znovu nastartovat.

Dukovanskou elektrárnu může nastartovat z několika zdrojů: například vodní elektrárna Malešice, která dodá potřebný proud. Stejně tak rozvodna Slavětice.

Bloky se mohou navíc nastartovat navzájem a každý blok má svoje záložní diesel agregáty. Bloky se mohou navíc nastartovat navzájem a každý blok má svoje záložní diesel agregáty. Kdyby některý z nich vypověděl službu, mohou ještě využít záložní agregáty ze sousedních bloků. Celkem jde o osm různých kombinací.

K nacvičování takzvaného Black-outu dojde ve čtvrtek. Každá jaderná elektrárna vyrábí proud, ale k tomu aby bezpečně fungovala, proud zároveň sama potřebuje, jsou na něm závislé veškeré kontrolní a řídicí systémy, čerpadla, která vhání chladící směs k reaktoru, aby se nepřehříval a neexplodoval.

V Dukovanech navodí situaci, že tento proud nemají. Tentokrát je scénář cvičení opravdu vyhrocený, selžou všechny záložní zdroje, vichřice zpřetrhá dráty vysokého napětí, dělníci překopnou kabel, a tak zkusí napájení dukovanského bloku obnovit z vodní elektrárny na Vranovské přehradě.

Michal Malý, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme