V garáži chtěl bydlet. S dětmi byl domluvený, myslí si matka obviněného z únosu

Můj syn nikomu nechtěl ublížit, garáž si vybavoval kvůli bydlení, říká matka Zdeňka Hryščenka obviněného z únosu dvou dětí. Podle policie prostor připravoval, aby v něm mohl unesenou dívku a chlapce držet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Takto byla vybavena garáž, kde muž děti držel | Foto: Policie ČR

Podle Hryščenkovy matky tam ale s ním děti odjely dobrovolně, předem se domluvili. Zpravodajskému webu Českého rozhlasu poskytla rozhovor před domkem v obci na Litoměřicku, kde společně žili. Po synově zadržení se však podle svých slov plánuje odstěhovat, ve stejné obci totiž žije i rodina uneseného chlapce. Od jeho babičky prý matka Hryščenka dostala dvě nepříjemné SMS.

Co váš syn dělal v poslední době?
To co normální člověk.

Znamená to, že někde pracoval?
Ano.

Vysoce společensky nebezpečný, napsal už před 12 lety soud o 'únosci dětí z garáže'

Číst článek

Kde pracoval?
To vám neřeknu, už toho bylo dost.

Odkdy žije u vás v Mlékojedech?
Tady žije od roku 2008.

Hryščenko ve speciálně upravené garáži v Ústí nad Labem-Střekově držel třináctiletou dívku a šestnáctiletého chlapce. Po deseti dnech je vysvobodila policie, kterou na místo navedli chlapcovi rodiče. Dítě do dopisu zašifrovalo indicie ukazující na místo, kde je s dívkou únosce držel. Rodiče si stěžují, že je policie nejdříve nebrala vážně. Hryščenko je recidivista, kterého soud v roce 2005 poslal na 8,5 roku za mříže kvůli krádežím, zneužívání a dvěma pokusům o únos. Aktuálně ho policie obvinila z vydírání, zbavení osobní svobody, ohrožování výchovy mládeže a šíření pornografie.

Měl po propuštění z vězení nějaké problémy?
Neměl.

Podle jednoho z místních ale obtěžoval jeho děti.
Jeho holky chodily tady kolem a náš syn dva dny po Silvestru na ně hodil bouchavky. On na něj zavolal policii. Syn to ale neházel na ně, ale na kočku.

Ale taky s nimi chodil ven a stavěl jim bunkr...
Kdy prosím vás, vždyť to jsou samé kecy. To si lidi vymýšlí. Jakmile někdo něco udělá, každý na každého hned kydá špínu.

Kontrolovala syna policie vzhledem k jeho minulosti?
Nekontrolovala, vždyť se choval normálně. Proč by ho měli kontrolovat? Chodil každý den do práce. Dělal v Brně, byl ale i dva měsíce na podpoře. Když máte záznam, práce se hledá těžko. Proto taky byl u mě.

Měl přítelkyni nebo kamarády?
Jednu měl, ale rozešel se s ní. Kamarády neměl, tady žádní nejsou. Oba dva jsme domu jezdili až večer, na pivo nechodíme. Já domu chodím v půl sedmé. Kde seženete kamarády? Párkrát jsem to zkoušela, ale připadalo mi, že se vnucuju. A přesně ty lidi, k nimž jsem se údajně vnucovala, se ke mně otočili. Babička těch holek (jimž Hryščenko stavěl bunkr a po nichž měl hodit petardu) se mnou nesmí mluvit kvůli synovi. Přitom ta ke mně chodila na víno nebo kávu. Kluk udělal blbost, to v životě neměl dělat.

Jakou blbost myslíte?
To, co se teď stalo. V žádném případě nikomu nikdy nechtěl ublížit.

Věděla jste, že koupil garáž v Ústí a vybavuje ji?
Ano, vždyť tam chtěl bydlet. Pracoval poblíž, tak aby dennodenně nedojížděl. Jde o peníze, utratil měsíčně čtyři tisíce. To pro něj bylo hodně peněz. Vše jsem s ním kupovala, na všechno máme doklady. Na vybavení, stavbu.

Vy mluvíte o zkratu, ale vypadá to, že váš syn únos dětí plánoval...
Vypadá to, ale není to tak. Za to se budu rvát a teď mu budu shánět pořádného advokáta. Ty výpovědi se tak liší, nesedí.

Únosce držel děti deset dní v garáži na okraji Střekova. Úkryt nakonec našli samotní rodiče. | Foto: Lucie Valášková

V čem?
Píše se tam, že od půl páté do devíti hodin čekali někde u řeky. Ta holčička říká, že ho viděla v televizi v roce 2004, což je nesmysl, to jí byl rok. Mně to připadá, jako kdyby si o něm zjišťovali informace, věděli o něm všechno.

Proč to ale dělali?
Já opravdu nevím, nevím, co se tam tam dělo. Mně to připadá, že s těmi dětmi byl domluvený.

Ale na co?
Že si udělají výlet nebo že je někde nechá, aby byly samy. Já to taky nechápu.

Znal se s nimi? Vídávali se?
Podle mě se s nimi nemohl vídat. Nevím, co dělal během sobot či nedělí. Podle mě sedl na kolo a jel se projet nebo věčně stavěl něco v té garáži. Ale v týdnu jel kolem páté hodiny domů a tam zůstal.

Není divné, že dospělý se takto domlouvá s dětmi?
Divné to není, protože už nejsou malé, jsou to už starší děti. On byl odmalička samotář, strašně špatně navazuje vztahy. A mladí kluci buď fetují, nebo chodí na pivo, nebo mají zájmy, které ho nebaví. S kým se tady měl bavit? Já jsem tady taky nenavázala žádnou známost.

Znáte se s rodinou uneseného chlapce, která žije ve stejné obci jako vy?
Neznám. Vím, kde bydlí, dnes už vím, kdo to je, ale tam k ním já nechodím.

Od doby, co v garáži vašeho syna našli děti, vás tedy nekontaktovali?
Babička mi psala ošklivé esemesky. Že ten "můj šmejd" má být celej život za mřížema, že deset dní týral jejího vnuka a udělal z něj trosku a abych se odstěhovala. Ale já to neřeším, kdyby někdo dělal mému dítěti, asi bych také kopala kolem sebe.

Garáž v ústeckém Střekově, kde děti strávily deset dní | Foto: Policie ČR

Čili vy jste se s babičkou chlapce znala?
Ano, paní ke mně chodila, ale děti jsem neznala.

Nechystáte se vzhledem k okolnostem odstěhovat?
Ano, budu se stěhovat.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme