V Havlíčkově Brodě volební komise objevila zřejmě falešný voličský průkaz

Historicky první přímá volba prezidenta České republiky má zřejmě i svůj první velký skandál. V Havlíčkově Brodě volební komise objevila pravděpodobně falešný voličský průkaz. Jednoduchý test naznačuje, že se jednalo o kopii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební urna; volby; plenta; hlasování; volič | Zdroj: ČTK

Vpodvečer dostala volební komise na havlíčkobrodské radnici příkaz, aby pečlivě kontrolovala voličské průkazy. Komisaři nato začali obvolávat dalších osmdesát volebních místností. Výsledkem byl objev zřejmě falešného voličského průkazu.

Ten neprošel jednoduchou zkouškou, při které se navlhčí úřední razítko, které pokud se nerozpouští a nerozmazává, jde o kopii.

Nikdo v tuto chvíli neví, kolik falešných průkazů je v oběhu. Přesně to zřejmě bude možné zjistit až zítra po ukončení voleb, kdy se budou moci porovnat počty vydaných a ve volebních místnostech použitých průkazů.

„Zatím nemáme jedinou informaci, jak od operačního střediska Policie České republiky, tak od krajů, že by byly zjištěny případy, kdy by to byl podvod nebo snaha o podvod,“ prohlásil však krátce po uzavření volebních místností ředitel odboru všeobecné správy ministerstva vnitra Václav Henych.

V případě, že volební komise zaregistruje pokus o falšování voličského průkazu, je nutné, aby zavolala policii, která zhodnotí, zda se jedná či nejedná o trestný čin maření přípravy a průběhu voleb.

Návštěvníci hor zaskočili volební komise. Na Šumavě na chvíli došly hlasovací lístky

Číst článek

O voličské průkazy byl před druhým kolem prezidentské volby velký zájem. Na některé obecní úřady si pro ně přišlo až třikrát víc lidí než před prvním kolem hlasování. Obce si pro obě kola prezidentské volby vyžádaly na ministerstvu vnitra 700 tisíc tiskopisů.

Martina Spěváčková, Hana Mikulincová, Marína Dvořáková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme