V Heleníně u Jihlavy tečou kvůli chybě stavební firmy splašky z nových domů do rybníka

Některé domy v Heleníně u Jihlavy mají zaměněnou splaškovou kanalizaci s dešťovou a splašky tam tečou do rybníka. Proto se rozhořel spor mezi obyvateli novostaveb a stavební firmou. Majitelé domů mají jen pár dnů na to, aby kanalizaci na vlastní náklady opravili, jinak jim vypnou vodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Heleníně - místní části Jihlavy - se ceny parcel pohybují od patnácti set do devatenácti set korun za metr čtvereční. | Foto: Lucie Maxová

V satelitním městečku v Heleníně u Jihlavy za poslední měsíce vyrostlo několik nových domků. Teď ale někteří majitelé musí rozkopat zahradu kvůli špatné kanalizaci.

„My jako provozovatel jsme provedli monitoring dešťové kanalizace naší kamerou. Výsledek z monitoringu byl, že u třech rodinných domků došlo k záměně napojení. Oni byli se splaškovou kanalizací napojeni do dešťové kanalizace,“ vysvětluje Jan Pešek z jihlavské vodárenské.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Heleníně u Jihlavy natáčela redaktorka ČRo Monika Pytlíková

Kvůli záměně rozvodů tak tekly a někde stále ještě tečou splašky do nedalekého rybníka. Vodárny tedy napsaly majitelům domků dopis, ve kterém žádají o nápravu do 15. května.

Lidem tedy nezbývá nic jiného než začít kopat. Majitelé domků mají obavy o své peníze. Aby alespoň část nákladů, co zaplatí za opravu, dostali zpět.

„Ptal jsem se bagristy, který říkal, že když mu dám pět tisíc korun, tak se bude snažit to za těch pět tisíc udělat. Ale další práce jako zapojení, do toho se asi nevejdeme,“ říká jeden z místních, který má domek ještě nezkolaudovaný, takže bude kopat naštěstí jenom hlínu.

„Ten bagr tu bude minimálně dvě tři hodinky hrabat, my to budeme dvě tři hodiny zapojovat a pak ještě zahrnutí a úprava terénu. Myslím, že je to práce na celý den,“ dodává majitel nového domku.

Hůře na tom jsou sousedi, kteří mají už dům zkolaudovaný a na zahradě položenou dlažbu. Vše bude muset pryč.

Investor přiznává chybu

Investorem stavby inženýrských sítí byla firma Pozemní stavby. Její ředitel František Červenec částečně přiznává chybu a chce dát rodinám náhradu škody:

„My tam částečně bereme i vinu na sebe, protože jsme je malinko zmátli tím, že to původně bylo jinak, ale oni si měli všechno zjistit, než se měli připojit. My jim kompenzujeme finančně to, co přiznáváme. Jsme se všemi domluveni.“

Místní se nejspíš do sporu nepohrnou. Bojí se, že by přišli o všechny peníze, které jim firma nabízí.

„Kdyby došlo ke konfliktu, tak by se to táhlo a skončilo by to třeba na pěti tisících nebo by to skončilo na 15 tisících. To nikdo neví, jak by to dopadlo,“ říká další z majitelů nového domu.

Jisté tak je, že na opravy mají majitelé domů už jen několik dní, jinak přijdou o vodu. Jak se všichni shodli - příště by si pečlivě prohlédli a ověřili všechny dokumenty a nikomu nevěřili.

Monika Pytlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme