V Heřmanicích si kvůli rostoucímu počtu krádeží zřídili domobranu

Obec Heřmanice u Frýdlantu, která se ještě nevzpamatovala z předloňských povodní, teď pro změnu trápí nájezdy zlodějů. Problémy s lapky řeší téměř denně a došly tak daleko, že si místní zřídili domobranu. Navzájem si hlídají své domy a zahrady, nespí. Starosta shání peníze, aby mohl zaměstnat obecního policistu. Státní policie je bezmocná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Stříbrný, starosta Heřmanic | Foto: Karel Michal

Přijela jsem do Heřmanic a místní mě vítali s podezíravými pohledy. Pečlivě si prohlédli auto, kterým jsem přijela, i mě samotnou. Až když jsem se představila, spadl jim z tváří ostražitý výraz, ovšem ten ztrápený a znavený jim zůstal.

„Nesmíte se ničemu divit,“ řekla mi paní Jana Stupková. „Sledujeme cizí lidi, protože se tu začalo krást.“

„Většinou jsou tady z příhraničí, většinou polští obyvatelé, protože přestěhovali ty nepřizpůsobivé z Bogatynie hned tady za hranice, do bývalé celnice. Mají to nejblíže, ploty ještě nejsou po těch povodních, takže to mají ze silnice úplně z ruky,“ pokračuje paní Stupková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Evy Malé z Heřmanic si můžete i poslechnout

Té se ztratilo nářadí, zahradní kolečko, míchačka, kabely a spousta dalších drobností.

„Oni si to přes den vyčíhnou, protože nikdo z nich nedělá, a večer, když se zhasne… Lidi už dělají to, že nastavují lampičky do oken, aby viděli, že se svítí.“
A nejste z toho unavení?
„To víte, že jo. Je to 24 hodin denně. Protože o to málo, co nám zbylo, ještě bojovat je tragické,“ dodává Jana Stupková.

Došlo to tak daleko, že si lidé založili takzvanou domobranu. Domy a zahrady svých sousedů hlídá také Miloslava Vršovská.

„Hlídáme si to tak navzájem, všichni dohromady. Většinou v noci mezi druhou až čtvrtou hodinou ranní. Někdy i třeba až do půl páté,“ popisuje paní Vršovská.

Domobrana není řešení, tvrdí starosta

Domobrana ale podle starosty Vladimíra Stříbrného ze Starostů pro Liberecký kraj není řešení. Zatím jí pomáhají jen fotopasti. „Funguje to jako foťák, má to čidlo na pohyb a spustí to foťák nebo video.“

Starosta dokonce uvažuje o zřízení místa obecního policisty. „Já jsem spočet v současné době, že řešíme povodňové škody, rozpočet je prostě takhle napjatý, sháníme finanční prostředky, abychom mohli mít aspoň jednoho policistu.“

Obyvatelé Heřmanic se potýkají s nájezdy zlodějů už dva roky. V posledních měsících tu ale došlo k nárůstu krádeží. Od začátku roku tu policie řešila 12 případů.

Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme