V Horažďovicích maturují i studenti s výučním listem. A pak ještě vyšší odborná, plánuje Romka

Zkouškou z matematiky a cizího jazyka dnes odstartovaly na středních školách státní maturity. S testy se potýkali i studenti nástavbového studia na Střední škole v Horažďovicích. Mezi nimi i jednadvacetiletá Denisa Vlčková. Je vůbec první Romkou, která na škole maturuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní maturita | Foto: Filip Jandourek

Ze všeho nejdřív se Denisa na škole vyučila cukrářkou.

„Neměla jsem na základce moc dobré známky, takže jsem nemohla hned plánovat střední školu. Tak jsem říkala: Vezmu to nejdřív takovým krokem. Takže když jsem udělala výučák, tak už jsem měla jakoby rozhodnuto, že půjdu na nástavbu,“ říká Denisa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Jitka Englová

Nástavbové studium nabízí přímo horažďovická škola.

„O následující studium se pokouší žáci všech učebních oborů, které tu máme. Převládá hlavně učební obor aranžér, potom kuchař-číšník a pozadu nejsou ani opraváři a nakonec tady máme i cukráře. Takže když to tak sečtu, tak kolem pětadvaceti až třiceti žáků z naší školy pokračuje v nástavbovém studiu Podnikání,“ popisuje ředitel školy Vladimír Greger.

Nástavbový obor „Podnikání“ si zvolila i Denisa. Její studijní léta by však maturitou skončit neměla.„Když udělám maturitu, tak bych chtěla jít do Prachatic na sociální a psychologickou vyšší odbornou školu,“ popisuje.

Má už i představu o tom, jakou práci by chtěla v budoucnu dělat. „Buď by to byl drogový terapeut, nebo sociální pracovník nebo romský asistent. Zaprvé mám ráda prostředí mezi lidmi a za druhé to téma mě tak nějak zajímá všeobecně, jako mezilidské vztahy, romská komunita,“ vysvětluje Denisa.

Státní maturity začaly. 1200 škol je zahájilo testem z matematiky

Číst článek

Podle třídní učitelky Marie Kocumová byla Denisa docela dobrá studentka. „Ke konci na sobě hodně pracovala, i když někdy to také nešlo samo. Ale musela se prostě snažit a připravovat a dělat pro to všechno, a to asi dělala,“ říká.

Denisa žije v pěstounské rodině. Náhradní otec už nežije, a tak ji podporuje alespoň náhradní matka. Za to je prý Denisa ráda.

Že to se svými plány myslí vážně, prokázala Denisa už v průběhu školního roku, kdy se přihlásila na praxi do nemocnice či na práci s dětmi v nízkoprahovém Klubu Dok.

Než však případně bude pokračovat ve studiu, musí složit maturitu. Čeká ji ještě zkouška z češtiny, angličtiny, účetnictví a ekonomiky.

Jitka Englová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme