V Horní Lidči uvedli do provozu velký mechanický betlém

Velký mechanický betlém dnes uvedli do provozu v Horní Lidči na moravsko-slovenském pomezí. Díky evropským dotacím na přeshraniční spolupráci tam vznikla nová budova skrývající stovky pohyblivých postav a vyřezávaných modelů hradů a zámků Zlínského a Trenčínského kraje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový unikátní mechanický betlém byl zpřístupněn pro obyvatele obce Horní Lideč a k vidění pro turisty bude od 25. prosince.

Nový unikátní mechanický betlém byl zpřístupněn pro obyvatele obce Horní Lideč a k vidění pro turisty bude od 25. prosince. | Zdroj: ČTK

Na přípravě výjimečného díla řízeného počítačem spolupracoval také restaurátor Třebechovického betlému Kamil Andres.

„Tady opravdu v této době vzniká cosi, co budeme možná od této chvíle počítat jako už novodobou betlemářskou činnost, protože tady skutečně se prolínají technologie už moderní. V podstatě je to pro nás strašně důležité z toho betlemářského hlediska. Bude to taková jakoby kronika, bude to takový katalog řezbářů,“ uvedl Kamil Andres.

Mechanické dioráma s více než dvěma stovkami figur doplňuje filmová projekce se světelnou a zvukovou kulisou. Na řezbách se podílelo dvacet lidových umělců z obou stran hranice.

Podle starosty Horní Lidče Josefa Tkadlece by se betlém měl stát novým regionálním lákadlem.

Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme