V Horním Jiřetíně se propadla zem, nikomu se nic nestalo

V Horním Jiřetíně na Mostecku se dnes brzy ráno propadla zem nad nepoužívanou důlní chodbou. Nikomu se nic nestalo. Také domy jsou v pořádku. Starosta Branko Glavica upřesnil, že k propadu do starého dolu došlo v horní části města u bývalé drůbežárny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Horním Jiřetíně na Mostecku se propadla zem nad starou důlní chodbou | Zdroj: ČTK

„Je to kráter o průměru 6 metrů a hluboký 7 až 8 metrů. Teď je to zabezpečené tak, že je to ohraničené páskou, je to zaplocené, takže by tam veřejnost chodit neměla. Majitel pozemku s tím byl obeznámen,“ doplnil Glavica.

Obytné domy kráter podle něj neohrožuje. „Ty jsou odsud 80 až 100 metrů. Je tam ale zahradní domek, kde bydlí dva starší lidé. Ale myslím si, že by je to také nemělo ohrozit,“ upřesnil starosta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Horním Jiřetíně přiblížil starosta Branko Glavica

V zahradním domku na pozemku, kde k propadu došlo, žije Anna Strejcová se svým druhem. V noci ji probudilo dunění, myslela si ale, že jde o vzdálené hřmění.

„Začalo to v půl třetí ráno a trvalo to do půl čtvrté. Jenom jako dunění. Až potom šel přítel do práce a všiml si, že tady chybí jabloň. Tady je to všechno promáčené. Jsem z toho úplně vyklepaná,“ popsala.

Branko Glavica připustil, že za propadem může být opravdu podmáčená půda. "Já si myslím, že teď na to mělo velký vliv počasí, ten příval vody. Někam to muselo jít. Samozřejmě máme obavy, že by se to mohlo ještě rozšířit, že jak se to podmočí, tak to půjde dál. Ale báňský úřad slíbil, že to budou proplachovat popílkem a bude se to zasypávat,“ sdělil.

O dalším zajištění propadu se starosta dohodne s ministerstvem životního prostředí, které zaplatí veškeré potřebné práce. Ty by podle něj měly začít již zítra, kdy na místo dorazí bánští záchranáři, aby díru zajistili. Spojit se chce starosta také s vojenským úřadem.

„Zkusíme, kde jsou chodby vyznačené, aby prozkoumali, jestli by se to nemohlo propadnout, a co s tím dělat dál,“ dodal Glavica. Báňský úřad by měl zkontrolovat všechny staré štoly, které jsou pod městem.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme