V Horním Jiřetíně začnou bánští záchranáři zasypávat díru po propadu staré důlní chodby

Díra po propadu země do staré důlní chodby v Horním Jiřetíně už by se neměla rozšiřovat. Dnes na tom začnou pracovat báňští záchranáři. Obyvatelé v okolí místa, kde se zem propadla, jsou zneklidnění. Starosta chce požádat báňský úřad, aby zkontroloval štoly pod městem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Horním Jiřetíně na Mostecku se propadla zem nad starou důlní chodbou | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Anna Strejcová se svým přítelem měli velké štěstí. Bydlí v zahrádkářské kolonii v Horním Jiřetíně na Mostecku, kde se včera jen kousek od jejich domu propadla zem. Kráter je asi osm metrů hluboký a v průměru má pět metrů. Ve staré důlní chodbě skončila i jabloň. Paní Anna nejdřív nic netušila.

„To už se začalo dít v půl třetí ráno a trvalo to do půl čtvrté, takové jako dunění. Až potom šel můj přítel do práce a ten si všiml, že tady chybí jabloň, ta zmizela. Je to promáčené,“ popisuje Anna Strejcová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem propadu zeminy v Horním Jiřetíně sleduje redaktorka Gabriela Hauptvogelová.

Nyní má Anna část zahrady obehnanou páskou a každou hodinu tam jezdí na kontrolu strážníci. Obavy, že se kráter může rozšířit, přesto stále má.

„Jistě, že obavy máme. Úplně je mi z toho špatně,“ svěřuje se Anna.

Na díru se přišli podívat taky sousedé a známí. Josef Mok má zahradu o kousek níž. Že by se i u něj mohla propadnout zem, se prý moc nebojí, ačkoli zda má pod zahradou nějaké staré šachty, neví.

„Přesně to nevíme, ale měly by být od toho nějaké plánky,“ řekl. Podívat se do nich však prý nepůjde.

Dalšího muže, který bydlí nedaleko, vznik díry překvapil. Přesto se to podle něj může stávat i dál. „To víte, že ano, tady je to všechno poddolované, je to na chodbách dolu Glück Auf z první republiky,“ řekl. Horší by podle něj bylo, kdyby se otevřela větší jáma.

Podobné obavy má i nezávislý starosta Branko Glavica. Proto chce požádat báňský úřad, aby zkontroloval všechny staré štoly, které jsou pod městem.

„Já si myslím, že na to mělo vliv počasí, ten velký příval vody. Samozřejmě máme obavy, že by se to mohlo ještě rozšířit. Báňští záchranáři a báňský úřad slíbili, že to budou proplachovat popílkem a bude se to zasypávat,“ řekl starosta.

Báňští záchranáři začnou na zahradě u Strejců pracovat už dnes. Zaplatí jim to ministerstvo životního prostředí.

Gabriela Hauptvogelová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme