V Hořovicích zřizují městskou policii. Kritikům se ale zdá pět strážníků málo

Po letech úvah, analýz a dlouhých debat se hořovická radnice rozhodla zřídit městskou policii. Ta státní je prý v boji s vandaly, opilci a arogantními řidiči bezzubá a nekonečná jednání o zlepšení nikam nevedou. Zastupitelé v čele se starostou doufají, že od ledna, kdy se strážníci nastěhují do své služebny na náměstí, se situace začne měnit k lepšímu, a to nejen na náměstí. Podle některých hlasů je to ale představa velmi naivní. Strážníků bude na sedmitisícové Hořovice málo a lumpům prý budou jen pro smích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova bývalého okresního úřadu v Hořovicích čp. 640, kde v přízemí bude služeba městské policie

Budova bývalého okresního úřadu v Hořovicích čp. 640, kde v přízemí bude služeba městské policie | Foto: Petr Kološ

O městské policii se na veřejných zastupitelstvech, a nejen tam, diskutuje roky. Například Petru Machálkovi posádka o pěti lidech přišla velmi slabá, a proto k ničemu: „Pět strážníků v tomto městě neudělá žádnou práci, stejně jako státní policie.“

Místostarosta Hořovic Petr Bakule z ČSSD si ale myslí, že devizou městské policie bude to, že je proti státní policii mnohem operativnější.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech okolo zřízení městské policie v Hořovicích natáčel Petr Kološ

„Operativní zásah městské policie na přímý pokyn starosty města, to je veliká devíza,“ říká místostarosta.

Podobného názoru byli i ostatní hořovičtí zastupitelé a městskou policii schválili. Ruku proti zvedl jediný, Luboš Čížek zvolený za KDU-ČSL a nezávislé.

„Zřízením městské policie jsem se zabýval už jako starosta od roku 2006, a v těchto věcech dávám přednost holým faktům. Policejní statistiky hovoří jednoznačně o tom, že Hořovice jsou jedním z nejbezpečnějších měst Středočeského kraje. Teď jsme se vydali tou nejhorší možnou cestou - bezzubá policie o počtu pěti členů,“ zdůvodnil svoje stanovisko Čížek.

V horizontu roku nebo dvou bude prý zastupitelstvo řešit buď zrušení policie, nebo její navýšení nejméně na dvojnásobek. Nedaleká, podobně velká Dobříš má policistů třináct.

„Počet strážníků asi narůstat bude, ale aby jich bylo třináct, to je nesmysl. Podle zkušeností s jinými městy víme, že když máte pět zkušených lidí, udělají to nejdůležitější, co očekáváte,“ říká starosta města Ondřej Vaculík zvolený jako nezávislý na kandidátce ODS.

V nejbližších dnech radnice vypíše konkurz na pozici velitele městských strážníků. „Byl bych rád, kdyby to byl vysokoškolák, osobnost mentálně velmi zralá. Nechtěl bych, aby strážníky byli lidé, které jen baví nosit zbraň a kteří se budou chovat agresivním způsobem,“ uvádí starosta.

Tomu, ale i například bezduchému rozdávání pokut nebo botiček chce starosta bránit i tím, že bude na strážníky osobně dohlížet.

Není od věci v této souvislosti připomenout, že před třemi lety, po svém zvolení do funkce, viděl starosta Ondřej Vaculík městskou policii v Hořovicích jako nadbytečnou.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme