V Hostivici otevřeli nové gymnázium. I přes nesouhlas ministerstva

Ve středočeské Hostivici otevřeli nové gymnázium. Do lavic primy a prvního ročníku gymnázia zasedlo celkem 36 studentů. Ministerstvo školství se vznikem nové školy ve městě, kde žije středočeský hejtman David Rath, nesouhlasí. Krajský úřad si ale gymnázium prosadil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nádraží Hostivice - pohled z nástupiště | Foto: Pavel Pavlas

Podle ředitelky hostivického gymnázia Petry Šnajberkové malý počet studentů v 1. ročníku klasického gymnázia může být i výhodou. „Spíš se domnívám, že tady budou děti přibývat. Začínali jsme na čtyřech dětech, další tři se posbírali v průběhu prázdnin,“ říká Šnajberková.

Přehrát

00:00 / 00:00

U otevření nového gymnázia v Hostivici byla reportérka Lucie Husárová.

Ředitelka Šnajberková je přesvědčená, že nová střední škola své opodstatnění má. „Třicet dětí v primě, respektive 29 dětí, to o tom vypovídá. Když vezmete, že veškerá naše reklama a propagace gymnázia začala kolem10. ledna, v době, kdy už byly děti rozhodnuty, kam půjdou, tak si myslím, že jsme měli celkem úspěch,“ podotkla.

„Jsme rádi, že je tady nové gymnázium otevřené, protože tady bydlíme. Přijde nám úžasné, když děti mohou chodit do školy tam, kde bydlí. Samozřejmě jsme to předtím zkoušeli i na jiná gymnázia v centru Prahy a vzhledem k tomu, že jsme neuspěli, tak jsme pak byli vděční, že sjme se dostali sem. Trochu máme samozřejmě obavy, jak to bude vypadat,“ říká maminka jedné z nových studentek.

Ministr školství Josef Dobeš se vznikem gymnázia ostře nesouhlasí. Podle něj je to přesně opak toho, o co se stát snaží. Říká ale, že s rozhodnutím krajského úřadu už nemůže nic dělat: „Možná se oholím a půjdu si sednout jako 17. žák. Jinak je to trend přesně opačným směrem. Na dva pokusy jsme se to snažil zablokovat, na potřetí už jsem nenašel argument, protože pan hejtman to měl právně velmi dobře ošetřeno, dětmi mnohem hůř.“

Hejtman David Rath svůj záměr brání. Zdejší spádová oblast je podle něj dostatečně velká. "Všechny děti odtud musely jezdit do buď Prahy, nebo do Kladna. To nám nepřipadá vhodné a myslíme si, že náš kraj by měl umět v každém regionu nabídnout určité služby jako například komplexní školství. Toto je jakýsi příspěvek k tomu, aby zhruba 20tisícová spádová oblast získala střední školu,“ zdůraznil Rath.

Hostivické gymnázium zatím sídlí v provizorních podmínkách zdejšího nového školního kampusu a za dva měsíce se odstěhuje do právě opravované budovy bývalé základní školy.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme