V Hradci Králové jsou připraveni i na možnou virulentní nákazu

Královéhradečtí záchranáři se připravují na zásah při virulentní neboli vysoce nebezpečné nákaze. Tu mohou vyvolat infekční choroby, jako je ptačí chřipka, virus ebola nebo horečka dongue. Nejde o nemoci, které by se u nás běžně vyskytovaly, ale hrozí, že se jimi lidé nakazí v zahraničí a přivezou je tak do Česka. V Hradci Králové chtějí být na takové situace připraveni a pracují na vytvoření speciálního týmu odborníků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Hradci Králové jsou na virulentní nákazu připraveni

V Hradci Králové jsou na virulentní nákazu připraveni | Foto: Lucie Valášková

Hradečtí záchranáři prochází školením, jak postupovat při zásahu u pacienta, který by mohl být nakažen vysoce infekční chorobou. Základním cílem je ochrana samotných lékařů. K tomu by měly sloužit speciální pomůcky, které se záchranáři pod vedením Tomáše Ježka právě učí používat.

„Obléknout kombinézu, zapnout spodní i vrchní zip kombinézy. Takž máme jeden zip, druhý přes to.“

Ochranný oblek je složen z mnoha dílů, které by měly utvořit uzavřený, a tedy bezpečný obal. Tyto pomůcky jsou nyní v každé sanitce v kraji. Záchranáři si musí navzájem pomáhat. Iveta Nováková obléká kolegyni Věru Fanouškovou.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Hradci Králové jsou připraveni i na možnou virulentní nákazu

„Je mi teplo, ale na pohyb to je dobré. Vůbec to ničemu nebrání,“ libuje si Věra Fanoušková.

„Je na to potřeba vysoká síla, na ty rukavice. Ještě kontrola vizuální… Dobrý, můžeš jít zachránit svět,“ žertuje její kolegyně.

Celý program připravenosti na vysoce nebezpečné nákazy je stále ve vývoji a směřuje k vytvoření speciálního týmu, který popisuje Libor Seneta.

„Je to tým asi deseti lidí, máme to koncipované tak, že vždycky je v práci, i když samozřejmě vykonává další jiné činnosti. Pokud by se taková situace vyskytla, operační středisko je dokáže nasměrovat na tuto událost.“

Tým odborníků už prošel i školením v centru biologické ochrany v Těchoníně, kde záchranáři zkoušeli modelové situace vypuknutí nákazy.

V Hradci Králové jsou na virulentní nákazu připraveni | Foto: Lucie Valášková

Operační středisko přijalo hypoteticky takovou výzvu, posádka se ustrojila a odjela. Pak ho převážela do nemocničního zařízení a nad rámec toho, co budeme dělat, abychom si to vyzkoušeli, ještě zkusili péči o pacienta na lůžku ve speciálních skafandrech.“

V České republice zatím podobnou situaci lékaři řešit nemuseli. Ale pokud by k ní došlo, právě hradecká záchranná služba bude jednou z mála v Česku, která ji bude schopná řešit.

Program přípravy na vysoce nebezpečnou nákazu probíhá v Hradci už rok a Libor Seneta očekává, že během několika měsíců by měl být projekt doveden do úplného konce. Do přípravy investuje hradecká záchranka statisíce korun.

„Odhadujeme, že připravenost na řešení těchto událostí bude naši záchrannou službu stát statisíce korun. Protože podle nových právních norem tenhle rok nám poprvé přijdou mimořádné peníze z ministerstva zdravotnictví na řešení mimořádných událostí a předpokládáme, že poměrně velkou část z těchto financí budeme hradit z těchto peněz.“

Tereza Jelínková, Lucie Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme