V Hradci Králové přibývá bezdomovců, město všem azyl nabídnout nemůže

V Hradci Králové rok od roku přibývá lidí bez domova. V mrazivém počasí se tito lidé snaží vyhledat úkryt ve sklepení domů, odstavených vagonech nebo obchodních centrech. Při posledním sčítání jich pracovníci středisek, které poskytují pomoc lidem v nouzi, napočítali na dvě stovky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezdomovec. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Kapacity azylových domů jsou ale omezené. Jako noclehárna funguje i jedna z budov na hradeckém letišti.

Náměstkyně primátora Hradce Králové Aneta Maclová popisuje, jak se s problémem město snažilo vypořádat: „V posledních dvou letech poskytl Hradec Králové oblastní charitě prostory na letišti za účelem zřízení takové té provizorní noclehárny, kde je momentálně teď k dispozici 21 lůžek.“

„Pokud by ani ty nestačily, což se samozřejmě stává, když je minus pět a více, je možnost ještě přenocovat na židli,“ dodává.

Lidé bez domova mohou využít i služeb Domu Matky Terezy, který nechal Hradec vystavět v roce 2002.

„Tam je pak noclehárna s kapacitou třicet lůžek pro muže a deset lůžek pro ženy. A pak azylový dům s kapacitou 32 lůžek. A pak je tady domov pro matky s dětmi, to zařízení má kapacitu 64 lůžek,“ vypočítává Maclová.

Hradecká radnice přitom nezná přesný počet lidí, kteří ve městě žijí na ulici. Podle odhadů pracovníků středisek, které poskytují pomoc lidem v nouzi, jich jsou zhruba dvě stovky.

„Evidence neexistuje, ale při sčítání lidu jsme monitorovali všechny ty lokality, kde tito lidé žijí na ulicích a v různých nehostinných podmínkách. Napočítali jsme jich 171,“ dodává náměstkyně.

Lucie Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme