V Hradci Králové se objevili falešní koledníci. Prozradila je nezapečetěná kasička

Peníze pro tříkrálovou sbírku vybírají tisíce dobrovolníků po celé republice, zneužít dobročinné akce se ale snaží i falešní koledníci. V Hradci Králové obcházela o víkendu trojice podvodníků restaurace a vybírala peníze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tříkrálová sbírka v Uherském Hradišti | Zdroj: ČTK

„Já jsem si byla se známou sednout v podloubí v jedné restauraci. Přišli tam tihle Tři králové jako koledníci. Dvě paní stály u dveří, zpívaly a ten černý přišel k nám,“ popisuje svědkyně.

Na první pohled nepoznala, že jsou koledníci falešní. Zpívali prý hezky a podezřelé nebyly ani jejich kostýmy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Ondřej Vaňura zjišťoval podrobnosti o falešných kolednících

„Přišel k nám ten černý s takovou plechovou kasičkou, kde už měl drobné, a jestli mu přispějeme. S tím, že tam měl zalaminovanou takovou průhlednou kartičku, kde byl nápis společnosti ADRA výcvik slepeckých psů, takže my jsme tedy se známou přispěly, vedoucí baru taky přispěla,“ pokračuje svědkyně.

Její známá si potom uvědomila, že kasičky v podobných sbírkách bývají zalepené a ověřené razítkem. Obě ženy se proto vydaly po stopách falešných Tří králů a nakonec přivolaly policisty.

Ukázalo se, že podvodníci moc peněz nevybrali, jejich případ se proto bude řešit jen jako přestupek.

Tři králové nikdy nepřekročí práh

Pravé koledníky jde přitom poznat snadno. „Koledníci mají vždy kasičku s logem charity, zapečetěnou příslušným místním obecním nebo městským úřadem. Mají vždy viditelně připnutou průkazku, na které je logo charity, podpisy a razítko organizátora sbírky, čili charity. Je tam jméno, číslo občanského průkazu vedoucího té skupinky, je tam uvedeno číslo kasičky,“ vysvětluje ředitel hradecké oblastní charity Václav Hrček.

Králové, kteří skutečně vybírají peníze pro charitu, vždy zůstávají stát na prahu a nikdy nevstoupí přímo do domácnosti. Pokud mají lidé jakékoli podezření, měli by se koledníků zeptat přímo.

„Důležité je, aby lidé opravdu byli pozorní. Nestyděli se zeptat, nestyděli se požádat koledníky o informace. Koledníci jsou připraveni na to, že si lidé budou chtít podrobně prohlédnout průkazku, prohlédnout zapečetění pokladničky. Pravé koledníky nijak nezaskočí, neurazí, když někdo v pochybnostech na ně zavolá policii. Policie ověří jejich totožnost,“ dodává Hrček.

Tříkrálová sbírka začala o víkendu a pokračuje až do 14. ledna. Loni přinesla rekordních více než 75 milionů korun a letos se čeká podobná částka. Předpokládá se, že jen v Hradci Králové a okolí vyberou Tři králové přes 300 tisíc korun.

Ondřej Vaňura, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme