V Hradci Králové se objevili podvodníci, kteří údajně vybírali peníze na charitu

Často stojí u obchodních domů lidé, kteří vybírají peníze na charitu a nabízejí za příspěvek například propisku nebo plyšáka. V Hradci Králové se v předchozích dnech objevili podvodníci, kteří se za charitu jen vydávají. Není to ale poslední dobou jediný případ.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tříkrálová sbírka - pokladničky | Foto: Diecézní charita Litoměřice

Hradečtí strážníci podobné případy řešili ve středu a ve čtvrtek. Jednalo se o dva muže, kteří se vydávali za hluchoněmé a u velkých obchodních domů vybírali peníze s tím, že jsou určeny na charitu. Některým lidem ale jejich chování přišlo nevěrohodné a podezřelé, proto přivolali městskou policii.

Hlídka zjistila, že jde o dvojici mužů rumunské národnosti, která se dopouští podvodu, takže na místo přivolala cizineckou policii. Ta si událost převzala k dalšímu šetření.

Městská policie teď varuje před podobnými podvodníky, kteří mohou být při odmítnutí dokonce agresivní. Strážníci se teď navíc na lidi, kteří vybírají peníze na charitu, v ulicích města více zaměří.

Další případ odhalila před dvěma týdny Oblastní charita Hradec Králové. Zjistila, že v hradeckých Kuklenách kdosi obcházel bytové domy, zvonil u dveří a vybíral peníze, které měly jít na nevidomé děti v rámci rané péče.

V této době přitom Oblastní charita žádnou takovou sbírku nepořádá. Naposledy u dveří a také v ulicích peníze vybírala v lednu, tradičně při Tříkrálové sbírce. Další, takzvanou Eliščinu sbírku, bude pořádat až 7. září při hradeckých Slavnostech královny Elišky.

Podvodníky je možné poznat

Pravého pracovníka jakékoli charity lidé poznají podle tří věcí, které stanovuje zákon o veřejných sbírkách. Vybírající musí mít zapečetěnou kasičku, průkazku nebo jiné pověření ke sbírce a hlavně povolení ke konání sbírky.

Zákon o veřejných sbírkách pamatuje i na sankce. Pokuty jsou až do výše půlmilionu korun, takže seriózní organizace si většinou dávají velký pozor na to, aby měly vše v naprostém pořádku.

U fyzických osob, tedy u jednotlivých podvodníků, jde většinou o přestupek nedovoleného podnikání nebo o podvod. Je to případ od případu, vždy záleží na výši vzniklé škody.

Pokud se někomu zdá sbírka podezřelá, je nejlepší zavolat policisty, kteří pracovníky charity zkontrolují. Charitativní organizace, které mají vše v pořádku, se kontroly bát nemusí.

Podle policie bychom peníze neměli dávat lidem, kteří nám přijdou jakkoli podezřelí. Lepší je prý peníze posílat přímo na účty jednotlivých charitativních organizací.

Pozitivní ale je, že v Královéhradeckém kraji se policisté s falešnou charitou příliš často nesetkávají. Daleko častějším problémem jsou podvodníci, kteří se pod různými záminkami dostanou domů ke starším lidem a tam je okradou.

Ondřej Vaňura, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme