V Hradci Králové skončila letecká show CIAF. Přilákala desítky tisíc lidí

Celý víkend patřilo nebe nad Hradcem Králové letadlům. Tamní letiště hostilo jubilejní 20. ročník letecké show CIAF. Cestu si na něj našlo téměř 60 tisíc lidí. Obdivovali nejen hvězdy světové akrobacie, ale také české piloty, včetně vojenských.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvoudenní přehlídka CIAF začala na bývalém vojenském letišti v Hradci Králové. Na snímku je vystoupení skupiny Bialo-Czerwone Iskry z Polska | Zdroj: ČTK

Do akrobacie se zapojil i bojový stíhací letoun české armády JAS 39-Grippen. Armádní pilot Martin Špaček přiznal, že jeho exhibice na CIAFU byla od běžného létání trochu rozdílná.

„Je to trochu jiný druh létání, protože máme speciální výcvik na to, abychom ukazovali schopnosti letadla na veřejnosti. Všechny manévry se létají v menší výšce než při běžném výcviku, takže pilot musí projít speciálním tréninkem, aby tohle mohl ukazovat před diváky,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Hradci Králové skončila letecká show CIAF. Natáčel tam redaktor Ondřej Vňura

Kromě gripenů pozornost poutaly hlavně akrobatické skupiny. Například Bialo-Czerwone Iskry z Polska nebo Baltic bees jet team, kteří létají na strojích české výroby L-39 Albatros.

Na stejných strojích se ukázaly i jedny z největších hvězd letošního CIAF, piloti akrobatické formace Breitling Jet Team tým z Francie. Dostat ji na CIAF dalo pořadatelům rok práce.

„Akrobatická skupina Breitling má kolem 50 nabídek ročně, reálných vystoupení absolvují za rok 12 až 15. Takže dostat se na seznam vystoupení špičkových akrobatických leteckých skupin je opravdu těžké. A je to záležitost minimálně roku,“ vysvětluje jeden z organizátorů Pavel Lang.

Ze zahraničí nebyli jen piloti, ale i novináři. „Bylo akreditováno 270 pracovníků médií z 22 států. Jsou tady novináři z Japonska, Finska, Tchajwanu, Švédska, de facto z celého světa,“ popisuje Lang . Mezi návštěvníky byli například fanoušci z Belgie, Německa nebo Nizozemska.

Celkem se na 20. ročníku CIAFU představilo 7 desítek letounů. Jak stíhací, turbovrtulová letadla nebo větroně. I díky příznivému počasí návštěvnost pravděpodobně překonala loňský rekord, kdy si na královéhradecké letiště našlo cesto 53 tisíc lidí.

Ondřej Vaňura, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme