V Hradci Králové začne fungovat unikátní parkovací dům pro kola

Mít jistotu, že se vašemu kolu nemůže nic stát, a najít ho vždy na svém místě. To bylo v centru Hradce Králové do teď jen zbožným přáním stovek lidí. Ode dneška se ale možná začne blýskat na lepší časy. Přímo v centru krajského města, kousek od hlavního vlakového nádraží, totiž začne fungovat nový parkovací dům pro kola. Ten by měl zabránit i krádežím kol.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklistika - pražská cyklostezka. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Speciální skleněný tubus na Riegrově náměstí v jeden okamžik pojme až 116 bicyklů. Parkovací dům vymyslel Rudolf Bernart, který se inspiroval na Tchaj-wanu.

„Viděl jsem tam podobný dům, který byl v rozpracovaném stavu. Trochu jsme to předělali, trochu zdokonalili. Počítáme s tím, že je velký rozvoj prodeje elektrokol, tak aby jednotlivé pozice byly zatížené na víc, než bylo původně plánováno,“ říká Bernard.

Přehrát

00:00 / 00:00

U výstavby cyklodomu byl i reportér Ondřej Vaňura

Zatímco v Asii jsou podobná zařízení celkem běžná, v České republice jde podle autora celé myšlenky o ojedinělou stavbu:

„Běžná kola všech velikostí zde bude možnost zaparkovat. Kolo vjede do vstupního modulu, kde systém přes čidlo zaznamená, že tam bylo zaparkováno kolo. Bezpečnostní čidla kolo poměří, zda je vhodné. Jsme připraveni systém spustit za pětikorunu za parkování.“

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme