V hradecké katedrále svatého Ducha byl uložen relikviář s ostatky Jana Pavla II.

Katedrála svatého Ducha v Hradci Králové je čtvrtým místem v Česku, kde jsou uloženy ostatky Jana Pavla II. Bývalý papež sloužil v roce 1997 před touto katedrálou mši pro 40 tisíc lidí. Za totality také tajně vysvětil několik kněží z hradecké diecéze. Dnes uplynulo 10 let od jeho smrti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Relikviář s ostatky papeže Jana Pavla II.  Uložený je něm pramínek vlasů a kapka krve

Relikviář s ostatky papeže Jana Pavla II. Uložený je něm pramínek vlasů a kapka krve | Zdroj: ČTK

Schránka s pramínkem vlasů a kapkou krve papeže Jana Pavla II. našla své místo v jedné z bočních lodí katedrály.

Zhruba 35 centimetrů vysoký relikviář do katedrály doputoval za zvuku zvonů v průvodu duchovních z celého biskupství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Význam relikviáře s ostatky Jana Pavla II. pro věřící přiblížil církevní historik Jaroslav Šebek

Před zaplněným kostelem sloužil mši biskup Jan Vokál. Ostatkům svatého Jana Pavla II. se věřící mohou poklonit také dnes po 18. hodině.

Velký zájem o relikviář podle církevního historika Jaroslava Šebka souvisí s tím, že Jan Pavel II. zemřel teprve před 10 lety.

„Takže je to osoba velice blízká, se kterou se mnozí věřící setkali i osobně. Tudíž i z tohoto hlediska je docela logické, že právě tato relikvie vyvolává tak velkou pozornost. Je to vlastně připomenutí si této osobnosti i touto liturgickou formou.,“ poznamenal Šebek.

„Jde i o vyjádření určitého vděku a možná respektu k té osobnosti, která si myslím utvářela dějiny nejenom církve, ale i světa, společnosti.“

Královéhradecké biskupství uložilo při mši Missa Chrismatis do katedrály svatého Ducha ostatky bývalého papeže svatého Jana Pavla II. | Foto: ČTK

Stejné relikvie jsou podle jeho slov masově vystavovány v řadě chrámů a na sakrálních místech v Evropě. Jedna je například v Jaroměři, další pak v kapli hospice v Prachaticích. Většinou se jedná právě o kapky krve.

„To souvisí s tím, že v době, kdy byl Jan Pavel II. nemocný, v roce 2005, ještě před smrtí, tak mu byly odebrány vzorky krve pro eventuální autotransfúzi. A po jeho smrti se v podstatě staly relikviemi,“ vysvětlil historik.

mta, Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme