V Hrádku nad Nisou odhalí památník srpnových povodní z roku 2010

Jsou to už dva roky, co přívalový déšť spláchl silnice a domy v Libereckém kraji. V Hrádku nad Nisou dnes odhalí památník, který bude srpnovou povodeň připomínat. Čedičový kámen stojí na místě jednoho z domů, který musel být kvůli poškození vodou stržen.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrádek nad Nisou

Hrádek nad Nisou | Foto: www.hradek.cz

Památník, který bude odhalen v poledne, má tvar kamenného pětibokého hranolu. „Chtěli jsme do budoucna obyvatelům i návštěvníkům města připomenout, jak vysoko může Lužická Nisa sahat,“ vysvětluje starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta a dodává:

„Horní hrana toho čedičového bloku bude sahat přesně do té výše, v jaké byla voda odpoledne 7. srpna 2010. Břehy Lužické Nisy se navíc historicky opevňovaly právě čedičovými kameny.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta

Památník stojí na místě někdejšího domu s popisným číslem 1. Tomu voda podemlela základy natolik, že musel být několik dnů po povodni stržen.

Město díky dotacím z ministerstva pro místní rozvoj postavilo osm povodňových domků, které byly dokončeny v lednu 2011. Obyvatelé domu číslo 1 i dalších, které byly strženy, dnes bydlí v nich.

Hrádek nad Nisou má dnes dokončeny zhruba dvě třetiny oprav obecního majetku, jako jsou mosty, chodníky a silnice. Povodí Labe ale zatím stále nezahájilo práce na obnově toku Lužické Nisy.

„Podle posledních informací v tuto chvíli probíhá soutěž. V srpnu snad vyberou dodavatele a ti v září začnou dávat Nisu do pořádku,“ doufá Martin Půta.

Povodně se mohou opakovat

Starosta je realistou i do budoucna. Pokud by povodně přišly znovu, nechce slibovat, že by způsobené škody byly menší. „Velice rád bych řekl, že ano. Ale hladina Nisy byla před dvěma lety skoro čtyři metry vysoko. A do Nisy se vejdou zhruba tři metry.“

Pokud by spadlo v Jizerských horách tolik vody jako v roce 2010, řeka by se z břehů opět vylila. „Věřím, že nové silnice a mosty jsou postaveny tak, že škody by na nich byly menší. Ale v každém případě by opět byly zasaženy objekty obecní i soukromých vlastníků, které v obci jsou,“ konstatuje Půta.

Obyvatelé Hrádku na povodeň hned tak nezapomenou a každý silnější déšť v nich vyvolává obavy. „Myslím, že všichni lidé, jejichž domovem někdy prošla povodeň, mají každou noc, kdy výrazně hodně prší, tísnivý pocit,“ říká Martin Půta a uzavírá:

„My máme v ložnici střešní okno. Náš dům při povodni zasažen nebyl, jsme vysoko. Ale každou noc, když hodně prší, čekám, kdy začnou houkat sirény. Myslím, že to se z paměti vymazat nedá.“

Lenka Šumová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme