V Hrádku nad Nisou se budou předávat povodňové domky

Hrádek nad Nisou na Liberecku zažije půl roku po katastrofálních záplavách radostné chvíle. Do právě dokončených povodňových domků se začnou stěhovat rodiny, kterým loni velká voda vzala vlastní střechu nad hlavou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodně srpen 2010 - Frýdlant | Foto: Alena Šolcová

„Měli jsme seznam lidí, kteří přišli o bydlení, kde proběhly demolice. Těch jsme měli celkem patnáct. Někteří z těch obyvatel, kteří o bydlení přišli, si už pořídili nějaké jiné bydlení, další si chtějí postavit domek na jiném místě. Takže nám shodou okolností zůstalo právě osm žadatelů na těch osm domů,“ říká starosta Martin Půta.

Čtyři dvojpodlažní dvojdomky se nacházejí na vyvýšeném místě v Turistické a Jižní ulici. Jsou nízkoenergetické a mají řízené větrání s rekuperací. Roční náklady na jejich provoz se odhadují na méně než 20 tisíc korun. Lidé v nich budou platit nájemné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o povodňových domcích zjišťovala liberecká zpravodajka Ivana Bernáthová

Vybudování domků přišlo na 19 milionů korun. Polovinu pokryla dotace z ministerstva pro místní rozvoj, radnice navíc zažádala i o peníze z programu Zelená úsporám.

Povodňové domky se ještě dokončují i v nedalekém Bílém Kostele nad Nisou, kam se přestěhují čtyři rodiny, v Chrastavě, kde přišlo o střechu nad hlavou 12 rodin, a v Heřmanicích, které získaly smutnou přezdívku liberecké Troubky.

Ivana Bernáthová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme