V Hronově na Náchodsku opět poteče vyhlášená minerálka Hronovka

Z prameníku v Hronově na Náchodsku stále žádná minerální voda neteče. Město ho ale rekonstruuje a od září by z něj po několika desetiletích měla opět téct vyhlášená Regnerka a Hronovka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklenice s vodou | Foto: Fotobanka Stock.xchng, Sanja Gjenero

Hronov původně připravil projekt na rekonstrukci celého parku Aloise Jiráska.

„Ale hlavní myšlenka byla odstranit staré, nevyhovující nebo až odstrašující vřídlo a obnovit minerální vrt léčivé Hronovky, nebo jak Hronováci říkají Prdlavky,“ říká místostarosta Josef Thér.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o rekonstrukci rameníku v Hronově zjišťovala reportérka ČRo Kristýna Štanderová.

Z prameníku dřív tekla Hronovka a Regnerka. Při přípravě rekonstrukce se ale přišlo na to, že neteče ani jedna z nich.

„V 60. letech právě vrtali těsně vedle Regnerky a tím došlo k znehodnocení Regnerky,“ upřesňuje místostarosta s tím, že se pak čerpalo z jiného vrtu. „A zjistili jsme, že Hronovka je zatamponovaná,“ dodává.

Práce nyní probíhají nejen na vrtech, ale i samotném prameníku. Podle Théra odtud zmizí vše, co tam bylo vystavěno v 70. letech.

„Zůstane tam jedna budova, kde budou svedeny oba vrty do čerpadel, jinak se to už všechno srovnalo se zemí, a uprostřed bude malé nerezové pítko,“ vysvětluje Thér.

Vyústění budou dvě – jedno na Hronovku a druhé na Regnerku. „Z pozorování, jaký tam je teď provoz, si myslíme, že to bude stačit,“ dodává. Léčivou Hronovku a Regnerku budou moci lidé znovu pít na konci srpna.

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme