V Hulíně si vzali za vzor socialistické Akce Z

Akci Z si pamatují spíše ti starší. V dobách socialismu se tímto způsobem stavěly školy, tělocvičny, prodejny a další takzvaná občanská vybavenost. Obce dodaly materiál a lidé brigádně a zdarma stavěli. V Hulíně na Kroměřížsku se rozhodli myšlenku Akcí Z oprášit, i když v modifikované podobě. Město zajistí materiál a stavební dozor a lidé si například mohou udělat nový chodník.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové chodníky u autobusového nádraží ve Žďáře nad Sázavou bude město reklamovat

Nové chodníky u autobusového nádraží ve Žďáře nad Sázavou bude město reklamovat | Foto: Hana Mikulincová | Zdroj: Český rozhlas

Za znovuzavedení Akcí Z může v Hulíně jeden obchodník z městské části Záhlinice.

V loňském roce jsme upravovali prostor návsi v Záhlinicích. Tehdy nás oslovil vlastník obchodu v Záhlinicích pan Bureš s tím, že město by dodalo materiál, on že by dodal vlastní práci a udělal si chodník před svojí prodejnou. To byl počátek myšlenky podobným způsobem pokračovat i ve městě,“ říká hulínský starosta Roman Hoza z ODS.

Pětašedesátiletý Stanislav Sokola má v Hulíně rodinný dům a právě chodník mu chybí. Až radnice v březnu či dubnu zveřejní jasná pravidla, určitě bude jedním ze zájemců.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Hulíně natáčel Pavel Sedláček

„Bylo by to dobré. Kdysi jsem to po nich chtěl, ale nebyly peníze. Před barákem chodník nemám, mám tam bordel. Šel bych do toho. Když město dá materiál, tak jsem ochotný si to udělat,“ uvádí Sokola.

Akce Z bývaly masové, a také pan Sokola bude muset probrat celou věc z dalšími sousedy, protože pravidla zřejmě stanoví, že do akce se budou muset zapojit minimálně dva vlastníci. Jinak platí čím více, tím delší chodník, to je nasnadě, říká vedoucí investičního odboru hulínské radnice Roman Dutkevič:

„V připravovaných pravidlech se počítá s tím, že by mohl požádat jakýkoli majitel nemovitosti v Hulíně. Bude záležet samozřejmě na výměře chodníku. Předpokládáme, že minimálně dva až tři domy v souvislé řadě by měly být udělány v jednom kuse.“

„Kalkulované ceny za rekonstrukce chodníků se pohybují kompletně v ceně asi tisíc korun za metr čtvrteční. Máme předběžně spočítáno, že by jsme měli ušetřit padesát procent nákladů,“ dodává Dutkevič.

Hulínská radnice vydá pravidla modifikované Akce Z během několika týdnů. Starosta Roman Hoza s úsměvem prozradil, že význam písmene Z v názvu poopravil. Z znamenalo za socialismu zvelebení, nyní to bude zapojení.

„Nápad spočíval v tom, že bychom chtěli lidi zapojit, čili to Z v názvu Akce Z je ve smyslu zapoj se. Zapoj se do života obce a do jejího rozvoje, budování a zapoj se do toho, aby obec byla o něco hezčí,“ uzavírá starosta Roman Hoza.

Pavel Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme