V Hůrách u Budějovic hořela černá skládka, požár vyšetřuje policie

V obci Hůry u Českých Budějovic v noci hořela nelegální skládka, velká část odpadu je z Německa. Několik tisíc tun starého oblečení, koberců i pneumatik leží mezi poli u Hůr už deset let. Společnost, která měla odpad už dávno odstranit, zanikla. Podobný problém řešily už dříve obce na Liberecku, Ústecku i ve Středočeském kraji. I tam některé skládky hořely.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Černá skládka u Hůr po nočním požáru

Černá skládka u Hůr po nočním požáru | Foto: Romana Lehmannová

Hasiči už mají oheň pod kontrolou, na místě ale stále zůstávají tři hasičská auta a takzvaný univerzální dokončovací stroj Armády ČR.

Ten skládku rozhrnuje, aby se hasiči dostali i k ohni uvnitř, mohli odpad prolévat vodou a požár dohasit.

V noci však byly na skládce až sedmimetrové plameny a do okolí se až do středečního poledne šířil štiplavý kouř. Hasiči proto rozesílali starostům esemesky, aby lidé neotevírali okna. Nebylo totiž jisté, jestli kouř není toxický.

Přehrát

00:00 / 00:00

U Č. Budějovic hořela černá skládka, příčina se vyšetřuje. Reportáž natočila R. Lehmannová, o nelegálních skládkách mluvil ředitel ČIŽP Erik Geuss

Jednou z vyšetřovacích verzí důvodu vzniku požáru je, že ho někdo založil úmyslně, případně z nedbalosti.

Obec nemá na likvidaci skládky peníze

Podle Inspekce životního prostředí uložila u obce odpad společnost Profiakont, která měla v roce 2005 povolení od krajského úřadu na ukládání na dvou pozemcích a odpad měla dál třídit a využívat.

Inspekce tvrdí, že firma přivezla textilní odpad z Německa legálně údajně jako palivo a pravděpodobně za to inkasovala značnou finanční částku.

Balíky slisovaného oblečení, papíru či pneumatik se ale bez povolení hromadily i na další pozemky, které patří nejen obci, ale i ministerstvu obrany a také některým místním občanům.

Inspekce proto udělila společnosti Profiakont několik pokut dohromady za téměř 6 milionů korun, firma ale nebyla schopná splácet závazky, byl na ní vyhlášen konkurz a k roku 2013 zanikla.

Požár skládky u obce Hůry. Hasiči použili při zásahu pěnu | Foto: Policie ČR

Majitelkou byla z 80 procent Iveta Plemlová z Českobudějovicka, která dnes podniká jinde. Přiznává, že i když byla většinovým vlastníkem společnosti, téměř nic o ní neví a ani nevěděla.

Podle jejích slov ji o společnictví před 15 lety požádal bývalý přítel a žena ve firmě figurovala jako společník s vkladem, údajně ale neoficiálně a prý nic neprovozovala.

Problém černých skládek s odpadem z Německa mají obce v celé České republice. Jenom v letech 2005 až 2006 bylo do Česka dovezeno více než 30 tisíc tun odpadu. Potíže s jeho nelegálním ukládáním řešili například v Arnolticích na severu Čech a v Černousech na Liberecku.

V Hůrách by odstranění skládky stálo 7 až 10 milionů korun, obec má ale rozpočet přibližně 4 miliony. Už roky jedná o problému s magistrátem Českých Budějovic i s Jihočeským krajem. Jeho hejtman přislíbil, že pomůže se získáním dotace z ministerstva životního prostředí.

Simona Bartošová, Romana Lehmannová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme