V Jablonci nad Nisou budou třídění odpadu kontrolovat pomocí fotopastí

Radnice v Jablonci nad Nisou se rozhodla bojovat s lidmi, kteří si stanoviště tříděného odpadu pletou s veřejnou skládkou. Čím dál častěji se totiž stává, že místo tříděného odpadu se v kontejnerech objevují třeba staré lyže, pneumatiky a další nevhodné věci. Město k nim proto políčí fotopasti, které hříšníky odhalí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontejnery na tříděný odpad

Kontejnery na tříděný odpad | Foto: Tomáš Adamec

Na jedné straně je Jablonec v třídění velmi dobrý. Radnice má speciálně vyškolené úředníky a obyvatelé díky nim mají o separaci dostatek informací. A jsou i další důvody, proč je Jablonec jedním z nejlepších měst v třídění odpadu.

„Dobře spolupracují se svozem, což si myslím, že je naprosto ideální základ. Když se město dovede vždy dohodnout se svozovou firmou, co budou dělat, a budou to nějakým způsobem posouvat, pak je radost to sledovat,“ říká ekolog Martin Lochovský.

Náměstek primátora Miloš Vele však upozorňuje i na negativa třídění odpadu. Ne všichni lidé totiž chápou smysl třídění odpadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Šárka Škapíková zjišťovala, jak v Jablonci nad Nisou budou bojovat proti hříšníkům, kteří netřídí odpad

„V této souvislosti by měla zaznít jedna věc, o které se moc nemluví. Přináší to i spoustu problémů, se kterými se začínáme potýkat. Abychom třídili odpad, musíme mít po městě stanoviště tříděného odpadu. Je ale část obyvatel, kteří toto nerespektují a myslí si, že ta místa jsou jakousi veřejnou skládkou a hází tam v podstatě cokoli,“ vysvětluje náměstek.

Jablonecká radnice se proto rozhodla ve spolupráci s policií proti nepořádku v ulicích zakročit. „Město Jablonec zakoupilo fotopasti, které budeme průběžně instalovat do těchto míst. Budou napojeny na dispečink městské policie a budeme vyhodnocovat, kdo tam hází odpad, který tam nepatří. A ti lidé za to samozřejmě budou muset být trestaní,“ říká Miloš Vele.

Kvůli nepatřičnému odpadu platí město statisíce

Třídění odpadu v Jablonci je snadné. Myslí si to alespoň paní Dana, která dává papír, plasty, kovy a sklo do speciálních pytlů.

„Ty pytle jsme si vyzvedli na městském úřadu. Tam vám je poskytnou zadarmo v jakémkoli množství. Pytle skladujeme na balkoně a vždy, když je naplníme, vyvezeme je před panelák ke kontejnerům. Každou neděli je svoz,“ popisuje. S tím, že místa s kontejnery budou nově hlídat kamery, souhlasí.

„Já si myslím, že je to určitě dobře. Lidé, kteří chtějí třídit, takové věci neudělají. A lidé, kteří nechtějí třídit a nedávají věci, kam mají, si to zaslouží. Podle mě není problém odvézt do sběrného dvora věci, které do běžného kontejneru nepatří,“ říká paní Dana.

Kamerový systém sice stojí město peníze navíc, pořád se to ale prý vyplatí. „Jen loni jsme vynaložili částku asi tři čtvrtě milionu korun navíc za to, že jsme po těchto občanech uklízeli,“ uzavírá náměstek Vele.

Šárka Škapiková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme