V Jablonci nad Nisou by mohlo zlevnit teplo. Město odkoupí tamní teplárnu

Obyvatelé Jablonce nad Nisou by se mohli konečně dočkat nižších účtů za topení. Teplo je v tuto chvíli v Jablonci nejdražší v Česku. Zastupitelé včera po tříletých jednáních schválili odkup místní teplárny. Město se tak stane jejím jediným vlastníkem a bude moci ceny tepla snížit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ústřední topení | Foto: Elena Horálková

Paní Štěpánka Lacinová, která bydlí v panelovém domě u Tyršových sadů, vysoké ceny za teplo ve svém rozpočtu značně pociťuje.

„Za poslední půl rok jsme s přítelem zjistili, že se nám zvedli docela dost ceny za energie. Takže si budeme muset začít dávat peníze na stranu. A přijde mi to neúměrné třeba k Liberci, kde samozřejmě byty jsou dražší, ale zase energie levnější. Nevím, čím to je, že v Jablonci je to takhle drahé, dost nás to trápí,“ stěžuje si mladá žena.

Přehrát

00:00 / 00:00

Město Jablonec odkoupí tamní teplárnu. Podrobnosti dohody zjišťovala Šárka Škapiková

A není jediná. V Jablonci jsou na centrální vytápění napojené dvě třetiny města, tedy kolem třiceti tisíc lidí. Všichni platí nejvyšší cenu v Česku - 850 korun za gigajoul. Průměr je přitom kolem pěti set korun.

Teď se ale blýská na lepší časy. Po tříletých jednáních prošel na radnici návrh odkoupit jabloneckou teplárnu.

„Máme za sebou další krok na cestě k vyřešení problému zásobování centrálním teplem v Jablonci nad Nisou. Zastupitelé schválili parametry, podle kterých bude vypracována smlouva o prodeji akcií,“ potvrdil primátor Petr Beitl z ODS po skončení jednání zastupitelstva, které zasedlo ve čtvrtek večer.

Odkup teplárny bude to stát 203 milionů korun. To kritizuje především jablonecká opozice z řad ČSSD, která při hlasování ruku nezvedla. Podle sociálních demokratů je maximální možná částka, kterou by měl Jablonec dát, sto milionů.

Sociální demokracie vystupuje proti odkupu teplárny už delší dobu. Proč, vysvětlil zastupitel Lukáš Pleticha z ČSSD. „My nejsme přesvědčeni, že se odkupem něco vyřeší, akorát to vytáhne z městské kasy peníze, které potom budou chybět,“ míní.

Vedení města se ale brání tím, že teplárnu koupí se jměním 150 milionů korun. Město bude tedy odkup teplárny stát v uvozovkách jen 60 milionů korun, tvrdí vedení jablonecké radnice.

Teplo bude levnější nejdřív za dva roky

Město teď čeká složitá příprava smlouvy a dlouhá jednání s vedením teplárny. Pokud všechno dobře půjde, tak by měl Jablonec teplárnu vlastnit od půlky července. To ale bohužel pro obyvatele neznamená, že od té doby zlevní teplo. To bude ještě trvat.

„Jestli nedojde k žádným problémům - a to by nemělo, už se budeme pohybovat na vlastních pozemcích, tak by to mělo být zhruba za dva roky, kdy by mělo dojít k fyzickému rozpadu. Je to samozřejmě o tom, že ten proces by měl proběhnout najednou, co nejrychleji a v letní sezóně,“ vysvětluje primátor Beitl.

Rozpad, o kterém primátor mluví, je rozpad stávající soustavy tepla, kotelen a parovodů a dalších přivaděčů tepla. Stará soustava se musí opravit a s rozpadem té staré pak může do jabloneckých bytů začít proudit levnější teplo. Což tedy bude nejdříve za dva roky.

Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme