V Jablonci nad Nisou po roce dokončili stavbu protipovodňové štoly

Téměř rok zněly Jabloncem nad Nisou výbuchy z podzemí. Stavbaři tam razili protipovodňovou štolu. Více než kilometr dlouhý tunel má ochránit padesátitisícové město před povodněmi. Stavba štoly vyvolala velké debaty a řadu stížností, hádek a problémů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přehrada Mšeno

Přehrada Mšeno | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, Pavel Tajbr

Z podzemí nedaleko jablonecké přehrady Mšeno se ozval výbuch. Byl poslední, ražba štoly je hotová. Tunel na vodu bude v provozu za několik měsíců, říká Jaroslav Jaroušek z Povodí Labe, které je investorem stavby.

„Sloužit by měla začít ještě v tomto roce, práce by měly být dokončené nejpozději do podzimu letošního roku.“

Konec ražby vítá mnoho obyvatel, kteří si stěžovali na prach a hluk, mezi nimi je i pan Rudolf Sameš, který bydlí v domku přímo nad štolou.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Jablonci nad Nisou natáčela Šárka Škapiková

„To bylo šílený, co se tady dělo. Tady se jelo v noci, svátek nesvátek, soboty neděle, jako by se nechumelilo. Já jsem z toho byl úplně na nervy. Tady se nedalo spát, bylo to hrozný.“

Pan Sameš má navíc za to, že stavba tak velké štoly je zbytečná. „Co jsou pamětníci, tak nikdy se tady žádná velká potopa nekonala.“

Primátor Petr Beitl z ODS ale rozhodně odmítá, že by byl tunel zbytečný. „To je dílo, které bude chránit obyvatele Jablonce už po staletí, možná po celou dobu životnosti města, to je věc, která skutečně stojí za trochu toho nepohodlí."

Poškozené vily

Ražba tunelu způsobila škody na několika domech. Stavební firmy ale zaplatí odškodné jen těm lidem, kteří bydlí v přímé blízkosti štoly, říká stavbyvedoucí Jan Brunclík.

„S lidmi, kteří jsou v zóně seizmiky, se samozřejmě jedná, bude probíhat zpětná pasportizace po dokončení trhacích prací. S dalšími účastníky, kde se prokázalo, že to byly neopodstatněné stížnosti, se žádné vypořádání nechystá.“

To se nelíbí majitelům vzdálenějších vil, podle nichž jejich domy poškodily právě otřesy z podzemního tunelu. Jedním z nespokojených majitelů je pan Pavel Svoboda, který bydlí v památkově chráněné vile.

„To je přece divný. Kdyby to praskalo 80 let, ano, tak to beru, je to konstrukční chyba, tak holt to zkousnu, ale proč se to nedělo a teď se to děje?“

Pan Svoboda a další majitelé domů se hodlají odvolat k soudu. Nelíbí se jim, že podle znaleckého posudku, který nechalo udělat město, škody na domech nezpůsobila ražba štoly.

Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme