V jaderné elektrárně Dukovany začínají prověrky bezpečnosti

Bezpečnost Jaderné elektrárny Dukovany bude počínaje dneškem prověřovat Mezinárodní agentura pro atomovou energii z Vídně. Za dobu fungování elektrárny je to už třetí taková prověrka na pozvání vlády České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Dukovany | Foto: Michal Malý

Tato bezpečnostní prověrka nemá nic společného s nedávnými událostmi ve Fukušimě, probíhá na pozvání české vlády a je plánovaná minimálně s ročním až dvouletým předstihem. První takové zkoumání provozu dukovanské elektrárny proběhlo v roce 1989 a potom před deseti lety.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michal Malý sleduje revizi provozu dukovanské jaderné elektrárny

Mise v kontrolované elektrárně slouží k porovnání praxe s mezinárodními standardy a doporučeními v celkově devíti odborných oblastech.

Kromě havarijní připravenosti a radiační ochrany komisaři zkoumají také technický rozvoj elektrárny, údržbu a v neposlední řadě i přípravu a rozšiřování kvalifikace zaměstnanců.

Jde o celkově už 162. misi agentury. Tyto mise probíhají po jaderných elektrárnách celého světa už od roku 1982. Samotní komisaři pocházejí z různých zemí světa a mají praxi ve svých domovských jaderných elektrárnách.

Výsledky z právě začínající mise v Dukovanech budou známy na konci června, kdy s nimi chce vedení dukovanské elektrárny prostřednictvím médií seznámit také širokou veřejnost.

Michal Malý, Martin Hromádka, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme