V Janských Lázních se chystají uzavřít dětskou léčebnu Vesna. O práci přijde asi stovka lidí

V Janských Lázních přijde o práci asi sto lidí. Jde o zaměstnance lázní, především dětské léčebny Vesna. Ta má být přestěhována do jiného objektu, který má ovšem mnohem menší kapacitu. Protestují proti tomu jak zaměstnanci, tak rodiče léčených dětí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městské lázně v Ústí nad Labem: Chodba vedoucí k bazénu nenaznačuje, že by návštěvník byl v secesní budově

Městské lázně v Ústí nad Labem: Chodba vedoucí k bazénu nenaznačuje, že by návštěvník byl v secesní budově | Foto: Gabriela Hauptvogelová

„Jsem zděšená a smutná, rozzlobená, nechápu to, že se ruší lázně pro tolik dětí,“ říká Marta Procházková z Liberce.

Do Janských Lázních jezdí se sedmiletým Adamem, který trpí dětskou mozkovou obrnou. Také ona proto podpisem pod petici protestuje proti uzavření areálu Vesna.

„Je tady všechno v jednom domě. Já mám syna na vozíčku, tak jenom třeba obléknout ho, to bychom museli v Teplicích, tam je budova, kde maminky spí s dětmi, oddělena od procedur. Takže jenom oblékat a musí dojít někam jinam. A není tam škola,“ vypočítává jen některé z důvodů proč je podle ní škoda stěhovat děti z Vesny do jiné, podle rodičů méně vhodné budovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Václav Plecháček zjišťoval, proč hrozí uzavření dětské léčebny Vesna

Vesna je totiž jednou z nejoblíbenějších českých dětských léčeben v České republice. Léčí se tam například pacienti s kožními nemocemi, onkologickými problémy nebo nemocemi pohybového ústrojí.

Péči a přístup personálu si nemůže vynachválit ani Adriana Janderková z Hradce Králové. Ta jezdí do Janských Lázní s pětiletým Tomášem. „Má vrozenou genetickou vadu a když se narodil, tak nám doktoři řekli, že bude ležák. Díky lázním už jsme na kolínkách, stavíme se s oporou a je hrozně šikovný,“ vysvětluje.

Pacientů v lázních ubývá

Jenže pacientů v Janských Lázních rapidně ubývá. Měsíčně potřebují lázně na běžný provoz asi 16 milionů korun, v březnu přitom vydělaly pouze devět a v lednu dokonce jen necelých dva a půl milionu korun.

„Je zapotřebí, aby byly lázně vytíženy z 80 procent. Pokud klesá vytíženost pod 80 procent, dostáváme se do ekonomických problémů,“ upozorňuje ředitel lázní Roman Koudele.

Dramatické snížení návštěvnosti přišlo na podzim minulého roku po schválení nového indikačního programu lázeňské péče. Kromě jiného díky němu získala řada menších lázní možnost léčit pacienty se závažnými problémy, kteří do té doby jezdili jen do několika málo vybraných léčeben.

Bertiny lázně Třeboň | Foto: Lucie Hochmanová

„Jenom takový příklad – u závažných onemocnění nervosvalových mohli v minulých letech jezdit pacienti do čtyř lázeňských organizací, v současné době mohou jezdit až do 32,“ přibližuje Koudele.

Lázně v Janských Lázní tak nejsou schopné naplnit kapacitu 800 lůžek. Jednou z krizových variant je tak právě uzavření oblíbeného, ovšem na provoz velmi nákladného areálu dětské léčebny Vesna.

V nejbližších týdnech tak má o práci přijít asi 100 lidí. To může být velký problém, samotné město má totiž 800 obyvatel. Léčebna zaměstnává téměř 400 z nich.

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme