V Jaroměři roste počet dlužníků za odvoz odpadu. V Náchodě vše řeší městský exekutor

Jaroměř bojuje s neplatiči komunálního odpadu, jde stále o ty samé. Příliš účinné nejsou ani finanční výměry nebo exekuce. To v sousedním Náchodě funguje přímo na radnici exekutor, který neuhrazené poplatky vymáhá. Ukazuje se, že jeho práce je úspěšná, lidé už totiž téměř všechny poplatky za letošní rok zaplatili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tříděný odpad, kontejner, recyklace (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Jaroměřské radnici chybí zhruba patnáct milionů na poplatcích, největší podíl na tom mají poplatky z nemovitostí. Pohledávky nejspíš nebudou vyšší než v loňském roce, přesto podle finanční referentky Věry Zemánkové lidé dluží na poplatcích za nemovitosti kolem deseti milionů korun.

„Jsou to vysoké částky, snažíme se, spousta nájemníků je v insolvenci, za které nám chodí úhrady, exekuce. Máme pohledávky ošetřeny, ale neubývají tak, jak bychom si představovali."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak řeší problém neplatičů v Jaroměři a v Náchodě, zjišťovala Kateřina Kohoutová

Druhou největší položkou jsou dluhy za komunální odpad. 1300 lidí stále nezaplatilo a podle vedoucí finančního odboru Stanislavy Křižánkové je celková dlužná částka za komunální odpad o tři sta tisíc vyšší než v roce 2013.

„To jsou jedni a ti sami dlužníci, kteří neplatí a nedůslednost občanů sledovat vyhlášku města,“ dodává Stanislava Křižánková.

Radnice se podle ní snaží poplatky od obyvatel dostat nejrůznějšími způsoby. „Upomínkami, platebními výměry, exekucemi, pokud sami nezaplatí do 30 dnů, jak jim udává zákon.“

Radnice už letos vydala 200 exekučních příkazů a 1300 platebních výměrů.

Exekutor na radnici

V sousedním Náchodě je situace podstatně lepší. Obyvatelé už téměř všechny poplatky městu uhradili, chybí jen například 20 tisíc od majitelů psů. Na radnici totiž funguje exekutor a to je podle mluvčí Niny Adlof velkým přínosem.

„Jeden den v týdnu se přímo věnuje návštěvě dlužníků v jejich domě za asistence městské policie,“ vysvětluje mluvčí radnice a dodává, že dlužníků už jsou ve městě pouze desítky.

Kateřina Kohoutová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme