V jednom domě v ústecké části Předlice žijí lidé mezi odpadky. Hygienik ho nedoporučil obývat

Hygienici v Ústí nad Labem dnes kontrolovali jeden z domů v městské části Předlice. Jeho obyvatelé tam doslova žijí mezi odpadky. Zdálky to přitom vypadá, že majitel dům opravuje, jsou tam třeba plastová okna. Při pohledu zblízka jsou ale vidět vyvrácené vstupní dveře a na dvoře hromady odpadků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvenku dům v Řeháčkově 4 zruinovaně příliš nevypadá. | Foto: Gabriela Hauptvogelová

V tomhle domě nemají lidé co dělat, řekl po prohlídce ředitel krajské hygieny Josef Trmal:

„Ty děti vyrůstají v podmínkách, které ohrožují zdraví. Tento objekt není způsobilý k obývání. Myslím si, že předáme podnět stavebnímu odboru a odboru životního prostředí města. Objekt je ve stavu, který potřebuje buď rekonstrukci, anebo strhnout.“

Podle sdružení Konexe jsou v Předlicích další čtyři rozbité domy s odpadky, kde trvale žijí lidé, a město chystá jejich vystěhování.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Předlicích natáčela redaktorka Gabriela Hauptvogelová.

Vedení města to ale popírá a na Miroslava Brože ze sdružení Konexe podalo na policii trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy.

„Město se problémem bydlení ohrožených skupin intenzivně zabývá, zřizujeme a financujeme Azylový dům pro matky s dětmi, finančně podporujeme neziskové organizace, které krizové a chráněné bydlení poskytují. Například Oblastní charita, Spirála, Fokus Labe a další,“ vyjmenovává náměstkyně ústeckého primátora Zuzana Kailová.

„V tuto chvíli zjišťujeme potenciál města v oblasti bydlení pro zajištění ubytování ohrožených skupin obyvatel a na základě těchto informací město zaujme nejvhodnější strategii,“ dodává Kailová.

Dvůr je zaplněný odpadky. | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Nejvážněji je podle města poškozeno dvacet objektů v Předlicích a Krásném Březně. Jsou v nich sice hlášeni obyvatelé, ale podle zjištění magistrátu v nich nikdo nebydlí. Soukromí majitelé těchto objektů s městem většinou nekomunikují.

Město dál eviduje patnáct domů, které jsou opravitelné nebo je majitelé už opravují. Náklady na demolice všech vážně poškozených objektů se odhadují na desítky milionů korun.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme