V Jemnici vyrostl nový park. Podle tvaru valu mu tvůrci přezdívají Rohlík

Na místě, kde byl v minulosti areál Pohraniční stráže, vyrostl nyní v Jemnici park s desítkami stromů. Svým způsobem se jedná o ojedinělý krajinářský útvar. Na rovině je hliněný val, který tvůrci navrhli do tvaru rohlíku. Podle toho také dílo, které se rozkládá na ploše 0,8 hektaru, nazývají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Jemnici vyrostl nový park, přezdívaný podle tvaru valu Rohlík | Foto: Michal Malý

„Rohlík je takové naše interní pojmenování, jinak se to oficiálně jmenuje vegetační clona,“ vysvětluje správkyně městské zeleně v Jemnici Jana Krejčí.

Netradiční místo se nachází na příjezdu do města od Moravských Budějovic.

„Toto místo bylo původně bývalý PS útvar, kdy tady byly vojenské baráky a tak dále. Takže zkoušíme i s tímto prostorem něco udělat a najít využití pro širokou veřejnost,“ říká jemnický místostarosta Petr Novotný.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém jemnickém parku přezdívaném Rohlík natáčel redaktor Michal Malý

Do valu zpevněného na povrchu speciální směsí lepidla, travního semene a pomletého papíru je vysázených 85 nových stromů a asi 450 keřů.

„Musí to být stromy, které zapadnout do téhle krajiny, takže převážně tady jsou habry, duby, buky a javory. A jak můžete na tom bříšku toho rohlíku vidět, tam jsou tedy tři borovice – ať to je takové trošičku kontrastní, ať to není jen listnatý porost,“ doplňuje zahradní architektka Pavla Hajdová.

Obnova zeleně v Zámeckém parku včetně stavby parku Rohlík vyšla na 12 milionů korun.

V Jemnici vyrostl nový park, přezdívaný podle tvaru valu Rohlík | Foto: Michal Malý

Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme