V Jeseníkách soutěží záchranáři. Rallye Rejvíz chystá denní i noční soutěže

V Koutech nad Desnou v podhůří Jeseníků dnes začíná 16. ročník prestižní soutěže zdravotnických záchranných služeb Rallye Rejvíz. Síly tu navzájem poměří zdravotničtí záchranáři, řidiči sanitek, družstva dětí, medici, dispečeři, odborníci na urgentní medicínu a medicínu katastrof. Jednacím jazykem pro 80 týmů z celého světa je angličtina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předání zraněné osoby u dopravní nehody záchranářům | Foto: Michal Trnka

Záchranáři se musí rychle zorientovat ve složité simulované situaci – například hromadné nehodě v metru:

„Máme tady devět zraněných, z toho pacienta na traumacentrum. Ostatní do chirurgické spádové nemocnice,“ přibližuje jedna z účastnic.

Pořadatelé si zakládají na tom, aby všichni figuranti byli věrohodně namaskovaní, takže nechybějí krvavé scény a sténání nemocných. Adrenalinových situací si užívají i figuranti, když si pořádně provětrají hlasivky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mezi záchranáři v Jeseníkách natáčela redaktorka Blanka Mazalová

„Užíváme si to jako každý rok,“ říká jedna z figurantek. „Já jsem budoucí lékař, takže pro mě to je velká zkušenost,“ dodává druhá.

Přísné porotě neujde žádná chyba ani zaváhání soutěžících. Stres pak trochu odlehčí simulace některých kuriózních leč reálných případů.

Zdravotníci například museli rozpoznat těhotenství u jeptišky, která měla náhlé zdravotní potíže, nebo ošetřit faráře, který požil viagru a zkolaboval.

Prvenství v náročné soutěži si náležitě užijí vítězové v závěrečné sobotní spanilé jízdě sanitek.

Blanka Mazalová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme