V Jeseníku bojují s kalamitou, některé silnice jsou stále neprůjezdné

Vydatné sněžení komplikuje úklid bílé nadílky v Jeseníku. Do boje s kalamitou těžkého sněhu nasadili zaměstnanci tamních technických služeb všechny stroje. Podle meteorologů už má sněžení slábnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Východ republiky bojuje se sněhovou kalamitou | Foto: ČTK

„Těžko odhadnout, protože jak vidíme, tak nám pěkně sněží dál, takže hustota je intenzivní neustále. A podle předpovědi by mělo sněžit celou noc, což nám zase tady přibyde nějakých 20 centimetrů sněhu a je to další problém,“ řekl Radiožurnálu ředitel Technických služeb Jan Prejda a dodal:

„Máme nasazeno zhruba 12 speciálních strojů, jsou to různé čtyřkolky, nákladní, polonákladní traktory, plus ještě další lidi, kteří jezdí s frézami a čistí chodníky. Ta intenzita se zvýší potom k ránu kolem té šesté hodiny, kdy lidi začnou jezdit do práce a chodit, takže nasadíme další dávku lidí.“

V Jeseníku platí od včerejšího večera kalamitní stav. Místy tam napadlo až 60 centimetrů za 12 hodin. Některé silnice ve městě jsou zcela nesjízdné. Důležité tahy mimo město se cestářům daří udržovat. Silničáři pravidelně pluhují hlavně silnice ke školám nebo k nemocnicím. Mokrý sníh navíc zvyšuje riziko pádů stromů nebo jejich větví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Andrea Švubová sledovala uklízení sněhové kalamity v Jeseníku

„S tím nic nenaděláme, musíme doufat, že to nikoho nezraní,“ podotknul dispečer zimní údržby technických služeb Petr Baršč, který koordinuje veškeré práce přímo v terénu.

Silničáři si stěžují, že těžký, mokrý sníh mnohdy ani technika neutáhne. „To je nejhorší stav. Kdyby to byl krásný prašan a mínus deset, tak to všechno vyřešíme během několika hodin. Takhle nám to bude trvat možná několik dní,“ doplnil Prejda.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuálním stavu ve středu ráno hovořil v Ranním radiožurnálu ředitel technických služeb Jeseník Jan Prejda

Společnost musela povolat do terénu i firmy, které má nasmlouvané právě pro tyto kalamitní případy. Kromě centra města zprůjezdňují jeho odlehlé části na kopcích, kde ještě není ani ráno vše projeté.

Přes den uklidí sníh, večer má opět sněžit

Až se počasí umoudří a všechny silnice se podaří silničářům zprůjezdnit, bude nutné vyvézt za město hromady sněhu z ulic i chodníků. Na hlavních tazích, kde sníh vadí jak autům, tak chodcům, však bude jeho odklízení omezovat dopravu.

„Jsme domluveni se správou silnic, že si vzájemně vypomůžeme. Znamená to, že provoz bude omezen – auta zatarasí po nějakých intervalech cestu. Takže během pěti minut naložíme jedno auto, provoz bude zastaven a pak zase spuštěn,“ vysvětluje Prejda.

Kalamitní stav ve městě by se mohl zlepšit už během dnešního dopoledne, kdy by podle předpovědi meteorologů mělo sněžení ustat úplně.


Zvětšit mapu

„V současnosti sněží ještě na východě a severovýchodě našeho území, ale to sněžení už je jenom velmi slabé. Během noci v této části našeho území spadlo od jednoho do pěti centimetrů sněhu, to znamená, že přívaly sněhu skončily,“ oznámil Radiožurnálu meteorolog Stanislav Racek.

Na večer je však opět ohlášeno sněžení. Jeseničtí silničáři doufají, že se jim do té doby podaří odklidit současnou nadílku.

Meteorologové také varují před náledím. Klouzat to bude po celém Česku, od dnešního odpoledne až do zítřka by se řidiči měli připravit na ledovku a náledí na Vysočině, Moravě a ve Slezsku. Pro ostatní regiony platí varování od dnešního večera do zítřejšího rána.

Výška sněhové pokrývky ze dne 18. 1. 2012

Andrea Švubová, Lucie Maňourová, Jana Gulda, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme