V Jihlavě se strhl zájem o cestovní pasy, úřad prodloužil otevírací dobu

Stovky lidí míří v těchto dnech na jihlavský úřad. Cíl mají jediný - vyřídit si cestovní pas před začátkem letní sezóny. Jen za březen přijali úředníci na tisíc žádostí, přitom za stejné období loňského roku jich bylo pouze dvě stě. Správní odbor proto rozšířil úřední hodiny a přepážky otevírá každý den už v sedm hodin ráno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestovní pas pro dítě, zápis dítěte do pasu (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

O nový cestovní pas si na jihlavský úřad přišel zažádat i Zdeněk Svoboda. Byl mile překvapený, že nemusí stát ve frontě. „Čekal jsem tady asi pět nebo 10 minut. Zatím teprve vyřizuji, takže na vyzvednutí budu teprve čekat,“ svěřuje se mladý muž, který se v květnu chystá na služební cestu.

Za přepážkou ho obsluhuje Marie Navrkalová. „Tady vracím doklad o zaplacení, váš občanský průkaz. Dostanete ode mě vizitku, je tam dnešní datum. Takže ode dneška za měsíc budete mít cestovní pas ze zákona hotový. Případně to můžete sledovat i na internetu, chodí to dřív. Takže dneska je to všechno.“

Přehrát

00:00 / 00:00

jV Jihlavě je obrovský zájem o nové pasy a občanky. Na tamním úřadě natáčela redaktorka Lucie Maxová

Žádost je během deseti minut vyřízená a úřednice má pár jen vteřin na vydechnutí, než jí za přepážku přijde další klient. Mezitím vysvětluje, co lidé k vyřízení cestovního dokladu potřebují.

„Samozřejmě jiné je to u dětí, jiné u dospělých. Takže děti do patnácti let potřebují rodný list a zákonného zástupce s občanským průkazem. Potom je to tam od patnácti do osmnácti rodný list a oba dva, jak žadatel, tak jeho zákonný zástupce občanský průkaz. A nad osmnáct let stačí jen občanský průkaz,“ vyjmenovává.

Podle Marie Navrkalové by měli lidé využít rozšířených úředních hodin a vyřízení dokladů by neměli nechávat na poslední chvíli. Například loni v červnu se tady v Jihlavě tvořily dlouhé fronty.

„Já už jsem tady asi potřetí, nedostala jsem se na řadu. Přes internet jsem se objednat nezkoušela, protože vlastně už je to obsazeno dlouho dopředu a my to potřebujeme na prázdniny,“ postěžovala si mladá maminka Petra Kubištová.

Přepážky jsou v těchto dnech na jihlavském správním oddělení otevřeny už od sedmi hodin ráno a lidé je mohou navštívit každý všední den.

Lucie Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme