V jihočeských Rakovicích je komunitní centrum pro migranty. V Česku svého druhu jediné

Kdybyste se museli odstěhovat z Česka a ocitli se třeba mezi Eskymáky, asi byste uvítali, že vám ti Eskymáci vybudují místo, kde můžete žít a potkávat se s podobně vykořeněnými lidmi. Právě takové sídlo existuje v jihočeských Rakovicích. Starají se o něj členové sdružení InBaze, kteří jej ve volném čase opravili a otevřeli v něm komunitní centrum pro migranty. Podobné venkovské zařízení v Česku není.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jsou vztahy na komunitních serverech stejně tak křehké, jako vazby mezi papírovými postavičkami? Vyzkoušejte si na vlastní kůži.

Jsou vztahy na komunitních serverech stejně tak křehké, jako vazby mezi papírovými postavičkami? Vyzkoušejte si na vlastní kůži. | Foto: Fotobanka stock.xchng

Zvenku vypadá stavení hodně zchátrale, prohlížet se mi ho moc nechce. Opadaná fasáda, rezavé okapy, každé okno jiné. Přesto - ti, kteří to tady před sedmi lety začali dávat do pořádku, jsou na výsledky své práce hrdí. Tak jdu s nimi dovnitř.

„Když jsme sem přijeli, tak tady všude bylo zarostlé. Celý statek byl jak v Šípkové Růžence. Když se to všechno prosekalo, tak tady na tom vršíčku byl smrk zabudovaný v pneumatice a rostl. A všude okolo roští. Když se to všechno očistilo a zasadila se lípa a pneumatika se odklidila, tak mám pocit, že to je pro mě jeden z velkých symbolů,“ říká Bára Smetánková.

Přehrát

00:00 / 00:00

V komunitním centrum natáčela reportérka Michaela Vetešková

Spolu s Radkem bydlí v Říčanech. On pracuje jako vedoucí odboru životního prostředí na Městském úřadě, ona založila lesní školku Pramínek. Vychovávají tři malé děti. Ač měli práce nad hlavu, když měli volno, jeli sem do Rakovic a makali. Zadarmo.

„Tohle schodiště, tak ten znak, který tam je, je znak Schwarzenbergů. Byla tam taková divná stříška. První věc, kterou jsme tady udělali, tak jsme stříšku zlikvidovali, abychom očistili původní vstup a natřeli dveře. Byl to pro nás vstup do nějaké budoucnosti,“ popusije Radek.

Setkávání různých národů a kultur

To bylo v roce 2007, dnes se v Rakovicích na zámečku hraje divadlo, pořádají koncerty, semináře, výstavy. Zpustlé stavení, které dal jeho majitel Karel Schwarzenberg volně k užívání společnosti InBaze, se proměnilo v místo setkávání různých národů a kultur. A když je potřeba, lidé tu mohou přespat a uvařit si dobré jídlo.

„To je černá kuchyně, která je opravdu asi 600 let stará. Tu jsme ještě s brigádnicemi čistily, protože byla samá saze,“ popisuje další ze skupiny lidí, kteří dávali stavení do pořádku, Věra Roubalová. Když se neohání kladivem nebo koštětem, pracuje jako psychoterapeutka a pomáhá lidem, kteří museli opustit svou vlast.

„Ve vnitř je všechno vlastně nové, všechno je oškrabané, nově nahozené. Vymalované,“ dodává Roubalová.

Rakovický statek působí sice zvenčí opuštěně a zchátrale, ale uvnitř je živo. Když vás neodradí opadaná omítka a vejdete dovnitř, máte šanci zjistit, jaké to je ztratit domov a potkat lidi, kteří se vám jej snaží znovu najít.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme