V Jihomoravském kraji bude vládnout ČSSD s KDU-ČSL

Sociální demokraté a lidovci dnes podepsali v Brně novou krajskou koaliční smlouvu. Dohodli se v ní, že na příštím zasedání zastupitelstva zvolí novou krajskou radu, kde bude mít ČSSD šest a KDU-ČSL pět zástupců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek | Foto: Dana Josefová | Zdroj: Český rozhlas

Hejtmanem Jihomoravského kraje zůstane nadále Michal Hašek (ČSSD), každá ze stran bude mít dva náměstky. V 65členném zastupitelstvu bude mít nová koalice 44 míst – ČSSD 26 a KDU-ČSL 18.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jihomoravský kraj.mp3

Původní koalice se rozpadla na začátku června. ODS tehdy vypověděla ČSSD smlouvu, odůvodnila to tím, že hejtman Michal Hašek kumuluje funkce. Po sněmovních volbách se stal i poslancem. Podle ODS nemůže tak plnohodnotně zastávat tyto funkce. Michal Hašek tvrzení ODS odmítá.

Prvním náměstkem hejtmana se za lidovce stane nově bývalý hejtman Stanislav Juránek a náměstkem Václav Horák. Původně se místo Horáka měl náměstkem stát Libor Ambrozek, který se po nedávné aféře s poslaneckými náhradami kandidatury vzdal.

Zastupitelé zvolí nové vedení kraje tento pátek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jihomor. kraj Barák.mp3

Nová koalice Jihomoravského kraje bude dál pokračovat v plánech předešlého vedení, nově chce kraj vypsat výběrové řízení na osobního železničního dopravce nebo chce vybudovat krajské operační centrum záchranné služby.

„Změna směru, pokud vůbec přijde, nebude na první pohled patrná a nemusí se projevit ani do příštích voleb, které nás čekají za dva roky. Hlavní síla koalice - sociální demokracie se nezměnila, zůstalo stejné i obsazení hejtmanského postu, stejně jako celá agenda,“ říká politolog Stanislav Balík z Masarykovy univerzity.

Michal Záboj, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme