V Jihomoravském kraji si lidé přejí především investice do dopravní infrastruktury

V krajských volbách v Jihomoravském regionu by v tuto chvíli zvítězila ČSSD, získala by 26,4 procenta hlasů. Ukazuje to volební model PPM Factum pro Český rozhlas. Pro KSČM by hlasovalo 13,9, pro ODS 11,6 a pro lidovce 11,2 procenta voličů. TOP 09 a Starosty by aktuálně volilo 8,9 procenta lidí. Šanci na překročení pětiprocentní postupové hranice mají i SPO-Zemanovci a Nezávislí. Volební model také ukázal, že v oblasti dopravy si lidé od nové krajské vlády přejí hlavně opravu stávajících silnic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exkluzivní průzkum pro ČRo | Foto: Michal Jindra

„Myslí si to 44 procent obyvatel kraje. Druhou nejdůležitější prioritou je stavba nových silnic a dálnic. To by preferovala zhruba třetina obyvatel kraje. Investice do veřejné dopravy jsou pak upozaděné. Je vidět, že pro obyvatele kraje nejsou tolik prioritní, jako investice do opravy a budování nových silnic a dálnic,“ říká František Bartoš z PPM Faktum.

Volební model také ukázal, že čtvrtina obyvatel by ve vedení Jihomoravského kraje preferovala stávajícího hejtmana Michala Haška z ČSSD a 20 procent voličů Stanislava Juránka z KDU-ČSL. Juránkova pozice je podle Františka Bartoše výjimečná:

Specifické otázky kraje - Jihomoravský kraj | Foto: ppm factum

„Protože získává víc preferenčních hlasů, než jaký je volební odhad strany KDU-ČSL. To vypovídá o tom, že Stanislav Juránek má podporu napříč celým politickým spektrem. Konkrétně jsou to i příznivci KSČM, TOP 09 a Starostů a ODS. Stanislav Juránek je proto kandidátem, který KDU-ČSL velice pomáhá, protože stranu de facto táhne nahoru.“

Blanensko marně čeká na stavbu R43. Obce se nemohou shodnout na trase

Číst článek

Volební model zachycuje aktuální náladu voličů a do voleb se tyto údaje mohou ještě změnit. Dotazování se uskutečnilo ve dnech 22. září až 1. října na vzorku 1017 lidí, kteří byli vybráni kvótním výběrem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky předvolebního průzkumu rozebral v Ozvěnách dne komentátor ČRo-1 Petr Nováček

Také podle volebního modelu pro Českou televizi je stav infrastruktury v Jihomoravském kraji velmi důležitý. V oblasti dopravních projektů má největší podporu kompletní oprava části dálnice D1 procházející krajem. Tento projekt preferují zejména obyvatelé okresu Vyškov a Brno-venkov a potenciální voliči KDU-ČSL a ODS. Druhou pozici v žebříčku dopravních investic zaujímají obchvaty okresních měst, které by uvítali zejména obyvatelé okresů Břeclav a Hodonín a příznivci KSČM. Následuje dobudování městského okruhu a železničního uzlu v Brně a silniční spojení Znojemska s centrem.

Metodika práce s výsledky předvolebních výzkumů v krajích

Číst článek

Volební speciál s Martinem Veselovským z Jihomoravského kraje vysílá Radiožurnál živě po 17. hodině. Videopřenos můžete sledovat na našem webu zprávy.rozhlas.cz.

Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme