V Jindřichově mohou díky nové ploše přistávat záchranné vrtulníky i v noci

V Jindřichově mají novou přistávací plochu pro vrtulníky. Vznikla prakticky v centru obce, které na stavbu za téměř 600 tisíc přispěl Olomoucký kraj. Smyslem přistávací plochy je urychlit transport nemocných nebo zraněných z odlehlých míst do nemocnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrtulník záchranné služby v Hradci Králové | Foto: Ondřej Vaňura

Otevření přistávací plochy v Jindřichově si nenechaly ujít desítky místních.

„Jsme staří, tak budeme rádi, že když se nám něco stane, bude tady,“ odpovídá starší obyvatelka obce na otázku, zda jí nebude hluk vrtulníků vadit.

Podobně to vidí i další z oslovených. „Zdravotnictví je daleko, bude to velký přínos. Lékaře tady máme dvakrát týdně, ale když se stane něco horšího, tak musíme do Šumperka.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Otevření přistávací plochy v Jindřichově si nenechala ujít reportérka Zdeňka Jílková

Jindřichov leží v podhůří Jeseníků, které jsou vyhledávaným místem k rekreaci. Sanitky sem často vyjíždějí ke zraněným lyžařům nebo turistům.

„Já bydlím na konci obce a jenom u nás na vjezdu už dvakrát překládali pacienty mezi sanitama. Talže si myslím, že to opodstatnění tady je stoprocentní,“ říká starosta Jan Kozák, který v komunálních volbách kandidoval za Nezávislé.

Přistávací plocha s býlím křížem uprostřed leží za hřištěm v místní části Nová kolonie.

„Je to zpevněná plocha malého rozměru 12 krát 12, ale musí být usazena do plochy 52 krát 26 metrů. V rohu plochy jsou zemní světla pro noční přistávání, pak je tady sloup, na kterém je vzduchový rukávec pro směr větru, pak je tam blikací světlo a dva reflektory, které nesvětlují plochu, a tím pádem je bílý kříž v noci dobře vidět,“ popisuje starosta.

Kraj vytipoval pro přistávání vrtulníků celkem osm lokalit

Vrtulníkem na slavnostní otevření heliportu přiletěl lékař Ivo Mareš. Jindřichovickým popřál, aby tady záchranáři přistávali co nejméně.

„Když se bavíme o této přistávací ploše, my samozřejmě pacienty vozíme i z okolních obcí, takže tut plochu použijeme i pro jiné obce,“ dodává záchranář.

Na území Olomouckého kraje by takových přistávacích ploch pro vrtulníky mělo vzniknout osm. Dnes je jejich budování v polovině.


Zvětšit mapu

Zdeňka Jílková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme