V Jiřicích vznikne otevřená věznice bez mříží a dozorců, trestancům ulehčí odchod na svobodu

Vedle nápravného zařízení v Jiřicích na Nymbursku vznikne příští rok takzvaná otevřená věznice, která má trestance před propuštěním připravit na běžný život. Odsouzení budou ubytováni v několika domech bez mříží a bez dozorců. Areál pro 32 vězňů bude obehnán betonovou zdí a hlídán kamerami. Pobyt v otevřené věznici se má blížit životním podmínkám na svobodě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostnatý plot | Foto: Fotobanka Pixabay

Projekt vyjde na 23 milionů korun, uvedlo ministerstvo spravedlnosti - investor projektu.

Otevřená věznice má snižovat rizika spojená s návratem vězňů na svobodu, dodala Zuzana Procházková z tiskového oddělení ministerstva. Takový přechod bývá pro vězně velkým šokem.

Díky formátu otevřené věznice se vězni do svobodného života přesouvají postupně. Pobyt v otevřené věznici má posílit samostatnost odsouzených a omezit závislost na odborných pracovnících.

Prezident Zeman udělil další dvě milosti. Jednu na žádost papeže Františka

Číst článek

V první etapě budou vystavěny čtyři obytné domy ve stylu přízemních rodinných domků a jedna provozní budova. Podle ministerstva se investice vyplatí. „Při hlubším pohledu zjistíme, že pro společnost je ekonomicky výhodný takový trest, který působí na odsouzeného tak, aby po návratu na svobodu nepáchal další trestnou činnost," řekl pro Mladou Frontu DNES, která informaci přinesla, Daniel Škvařil z tiskového odboru ministerstva.

V budoucnosti má v areálu otevřené věznice vzniknout náměstí a okrasná zahrada. Celý areál má připomínat život na vesnici.

Každý dům bude mít čtyři dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením. V každém domě bude k dispozici kuchyňský kout a společenská místnost. Na oknech nebudou mříže a použity nebudou ani další speciální prvky, například proti vandalství.

Zpočátku bude působit v otevřené věznici osm zaměstnanců, mezi nimiž nebudou dozorci, ale například vychovatelé či psycholog. Od okolí bude odsouzené dělit betonová zeď s ostnatým drátem. Někteří obyvatelé Jiřic se původně báli, že věznice bude natolik otevřená, že odsouzení se budou moci volně pohybovat po vesnici. Zástupci ministerstva však tuto obavu v rámci představování projektu vyvrátili.

V zahraničí se osvědčily

„Inspiraci pro projekt otevřené věznice jsme nalezli zejména v Norsku a Německu. Formát otevřených věznic je v zahraničí využíván již více než 70 let a v současné době je možné jej nalézt v mnoha evropských vězeňských modelech," řekla Procházková.

Věznice Jiřice byla podle Procházkové vybrána s ohledem na polohu a dostatek vhodných volných ploch pro výstavbu otevřené věznice. Dodala, že je důležité na zkušebním projektu optimalizovat provoz otevřené věznice v českých podmínkách a vyškolit zaměstnance pro tento typ výkonu trestu.

Věznice má být hotová na konci příštího roku. Během několika let by se měl areál zhruba ztrojnásobit. Pokud se nový koncept osvědčí, vzniknou otevřené věznice i u dalších českých káznic.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme