V Jirkově na Chomutovsku otevřeli unikátní lezecký areál

Ve starém kulturním domě v Jirkově na Chomutovsku vyrostla moderní lezecká aréna. Maximální výška lezeckých stěn v sále domů z 50. let je 13 metrů. V areálu je celkem 50 lezeckých linií a 150 cest.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venkovní lezeckou stěnu Parku Gutovka v Praze | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Středisko v Jirkově je v širokém okolí ojedinělé, obdobně vybavený a rozsáhlý areál lze najít až v Praze nebo Jablonci nad Nisou. Stěnu přitom využívají nejen děti nebo dospělí a zkušení lezci, ale i amatéři.

„V dnešní hektické době, kdy lidi pracují dennodenně do večera, už není tolik času, aby mohli vzít kolo nebo sednout do auta a odjet si zalézt na odpoledne do skal,“ vysvětluje důvody zvýšeného zájmu o lezení na umělých stěnách Jana Kopecká.

Přehrát

00:00 / 00:00

S provozovatelkou lezeckého centra v Jirkově Janou Kopeckou hovořila redaktorka ČRo Zuzana Zejdová

Středisko v Jirkově provozuje společně s manželem. Podle jejích slov je lezení v přírodě životním stylem, zatímco lezení na umělé stěně je záležitostí bezpečného tréninku.

„Postupujete jištěními, která jsou po metru, takže jestliže lezec dodržuje všechny bezpečnostní prvky, tak by se mu nemělo nic stát,“ dodává Kopecká. Nezodpovědní lezci se sice objevují, chomutovské centrum, jak říká jeho provozovatelka, se snaží zákazníky upozorňovat na bezpečnostní rizika.

Naučit se lézt lze takřka v jakémkoli věku. Centrum v Jirkově stejně jako mnohá další v republice poskytuje lezecké kurzy. V Jirkově přitom nabízejí i ukázkovou hodinu pro úplné začátečníky, kterým instruktor ukáže všechny možnosti a první kroky na stěně.

Zájemce o vyzkoušení nepotřebuje prakticky žádné vybavení, vše potřebné mu zapůjčí v lezeckém středisku. „Máme půjčovnu, kde mu můžeme půjčit úplně všechno, od bot přes úvazky, jištění, vše, co potřebuje takový začátečník,“ dodává Kopecká.

Zuzana Zejdová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme