V Jizerských horách otevřeli první přírodní cyklostezku

Lesy České republiky vybudovaly v Jizerských horách první přírodní cyklostezku v Česku. Nachází se mezi Novým městem pod Smrkem a Lázněmi Libverda a měří dvanáct a půl kilometru. Takzvaná singltreková trať vede lesem a je navržená tak, aby maximálně šetřila přírodu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklostezka - ilustrační

Cyklostezka - ilustrační | Foto: ekolist.cz

Jde o první cyklistickou stezku tohoto typu v České republice i kontinentální Evropě.

Podle Ludvíka Řičáře, krajského ředitele Lesů ČR v Liberci, stavitelé stezky proto neměli žádné problémy s ochránci přírody.

"Singletrekové stezky jsou úzké, maximálně tři čtvrtě metru široké, kopírují terén, nemusí se proto dělat žádné větší zásahy do terénu, kácí se minimum stromů. Nenastaly proto žádné problémy s ochranou přírody či lesa," vysvětlil Řičář.

Singltrek je typ jednosměrných stezek v šíři jediného jezdce. Vede svahy v mírných sklonech, vlní se mezi stromy. Respektuje tak lesní prostředí a dělá vše pro to, aby si lidé užili jízdu na kole a pobyt v lese.

V následujících dvou letech se plánuje realizace druhé etapy projektu. Ta počítá s vybudováním přibližně 40 kilometrů stezek, po dvaceti na obou stranách hranic. Projekt nazvaný Česko-polský singltrek pod Smrkem v Jizerských horách bude financován z evropských fondů. Připojí se k němu i státní polské lesy a polská samospráva.

Ivana Bernáthová, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme