V Jizerských horách se ztratili běžkaři. V Krkonoších hrozí laviny

Záchranáři z horské služby na české i polské straně Jizerských hor pátrají od jedné hodiny odpoledne po ztraceném páru polských běžkařů. Situace se komplikuje i v Krkonoších, kde hrozí pád lavin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počasí komplikovalo dopravu v Libereckém kraji | Zdroj: ČTK

Dvojice běžkařů v Jizerských horách se pohybuje ve sněhové vánici někde u česko-polských hranic. „Stahujeme veškeré zálohy a lidi směrem k hranici a budeme posilovat polskou horskou službu. Budeme pátrat v oblastí Velké jizerské louky. Počasí opravdu není ideální,“ řekl náčelník Horské služby Jizerských hor René Mašín.

Počasí komplikuje situaci i na dalších horách. Například v Krkonoších roste lavinové nebezpečí, stojí většina lanovek a vánice nadále komplikuje dopravu na Trutnovsku i Vrchlabsku. Silnice do Špindlerova Mlýna je sjízdná pouze se řetězy.

Čtvrt metru nového sněhu hlásil Špindlerův Mlýn už ráno v sedm. Silná vánice, vítr v nárazech téměř 30 metrů za sekundu zastavil až na Labskou všechny špidlerovské lanovky i lanovku na Sněžku.

Na horských silnicích je stále situace kritická na Pomezních Boudách. Uzavřeno bylo dočasně i Strážné, kde vyprošťovali autobus. Pluhy sice závěje rozhrnovaly, ale silnice se za nimi okamžitě zasypávala. Domů se nedostali ani lidé z Pasek nad Jizerou. Silnice z Kořenova do Vysokého nad Jizerou bude uzavřena nejméně do zítřejšího dne.

Například mezi Harrachovem a Rokytnicí nad Jizerou u Vilémova spadla na silnici lavina. Během dne se ji ale podařilo odstranit a nyní je komunikace s opatrností průjezdná.

Asi pětatřicetiletý běžkař zemřel dnes odpoledne v Krkonoších . Při sjezdu prudkého svahu v blízkosti Rychtrových bud spadl ze srázu do potoka. I přes okamžitou první pomoc na místě podlehl těžkému zranění hlavy.

V horách mezitím vzrůstá lavinové nebezpečí. Horská služba proto v důrazně varuje před horskými túrami, kvůli hustému sněžení a silnému větru je zde nulová viditelnost a cesty jsou zcela zaváté.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme